Եթե կա խորհրդարան, որտեղ պիտի խոսվի Հայոց Ցեղասպանության մասին, Թուրքիայի Ազգային ժողովն է. Փայլան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Կարո Փայլանը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Փայլանի գրասենյակից, նա նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի խորհրդարանում՝ գալիք տարվա պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ:
«Նախքան 1915 թվականը այս հողերի վրա՝ Սպարտայում, Մերսինում, Ադանայում, Տրապիզոնում, Տրգրանակերտում, Բուրսայում, հայեր էին բնակվում և այս երկրում յուրաքանչյուր հինգից մեկը հայ էր, իսկ հիմա մի մարզադաշտ չենք կարող լցնել, եթե հավաքվենք: Անշուշտ, չգոլորշիացանք: Տեղի ունեցավ մեծ աղետ, որը, դժբախտաբար, 104 տարի ի վեր ժխտում ենք ուրացման քաղաքականությամբ, հրաժարվում ենք խոսել այդ մասին:
Տեսեք, այլ խորհրդարանները խոսում են այդ մասին, իսկ մենք ասում ենք թող չխոսեն: Նյութի մասին, որը վերաբերում է այս տարածաշրջանին, թող խոսվի հենց այս տարածաշրջանում: Եթե այս աշխարհում կա մի խորհրդարան, որտեղ այս մասին պիտի խոսվի, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովն է, որովհետև մենք այս հողերի զավակներն ենք»,- հայտարարել է Փայլանը:

Если есть парламент, где надо говорить о Геноциде армян, то это Национальное собрание Турции: Пайлан
Если есть парламент, где надо говорить о Геноциде армян, то это Национальное собрание
Турции: Пайлан
Депутат парламента Турции Каро Пайлан выступил с заявлением о признании Геноцида армян. Как сообщает «Арменпресс», он выступил с подобным заявлением в парламенте Турции во время обсуждения проекта государственного бюджета на будущий год.
“До 1915 года на этих землях, в Спарте, Мерсине, Адане, Трапизоне, Тигранакерте, Бурсе, проживали армяне, и в этой стране каждый пятый был армянином, а если мы соберемся сейчас, то не сможем заполнить даже один стадион. Конечно же, мы не испарились. Произошло большое бедствие, которое, к сожалению, мы уже 104 года отвергаем политикой отрицания, отказываемся говорить об этом.
Посмотрите, другие парламенты говорят об этом, а мы говорим, пусть не говорят. О теме, касающейся региона, должны говорить именно в этом регионе. Если в этом мире есть парламент, где об этом должно быть сказано, то это - Великое национальное собрание Турции, потому что мы дети этих земель”, - заявил Пайлан.