Եթե կա խորհրդարան, որտեղ պիտի խոսվի Հայոց Ցեղասպանության մասին, Թուրքիայի Ազգային ժողովն է. Փայլան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Կարո Փայլանը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Փայլանի գրասենյակից, նա նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի խորհրդարանում՝ գալիք տարվա պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ:
«Նախքան 1915 թվականը այս հողերի վրա՝ Սպարտայում, Մերսինում, Ադանայում, Տրապիզոնում, Տրգրանակերտում, Բուրսայում, հայեր էին բնակվում և այս երկրում յուրաքանչյուր հինգից մեկը հայ էր, իսկ հիմա մի մարզադաշտ չենք կարող լցնել, եթե հավաքվենք: Անշուշտ, չգոլորշիացանք: Տեղի ունեցավ մեծ աղետ, որը, դժբախտաբար, 104 տարի ի վեր ժխտում ենք ուրացման քաղաքականությամբ, հրաժարվում ենք խոսել այդ մասին:
Տեսեք, այլ խորհրդարանները խոսում են այդ մասին, իսկ մենք ասում ենք թող չխոսեն: Նյութի մասին, որը վերաբերում է այս տարածաշրջանին, թող խոսվի հենց այս տարածաշրջանում: Եթե այս աշխարհում կա մի խորհրդարան, որտեղ այս մասին պիտի խոսվի, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովն է, որովհետև մենք այս հողերի զավակներն ենք»,- հայտարարել է Փայլանը:

Garo Paylan delivers statement on recognition of Armenian Genocide in Turkish parliament
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. Ethnic Armenian lawmaker of the parliament of Turkey Garo Paylan delivered a statement on the recognition of the Armenian Genocide during the parliamentary debate of the 2020 state budget draft, his Office told Armenpress.
“Before 1915 Armenians were living on these lands – in Isparta, Mersin, Adana, Trabzon, Tigranakert, Bursa, and one in every five in this country was Armenian, but now we even can’t fill a stadium if gather. Of course, we didn’t evaporate. A great disaster took place, which, unfortunately, we deny with an abjuration policy and refuse to talk about it for already 104 years.
Look, other parliaments talk about that, but we say let them not talk. Let the material relating to this region be talked about in this region. If there is a parliament in the world that should talk about it, that is Turkey’s Grand National Assembly because we are the sons of these lands”, Garo Paylan said.