ՀՀ արտգործնախարարի արձագանքն ադրբեջանական սադրանքին սպառիչ էր և դիպուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի կողմից Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բարձրաձայնած թեզերը դիպուկ էին, իսկ պատասխաններն ադրբեջանցիների կողմից բարձրաձայնած սադրիչ հարցադրումներին՝ սպառիչ:
Առաջին, կարևոր էր ամրագրումն առ այն, որ պատերազմ սկսելու ադրբեջանական կողմի սպառնալիքներն այլևս արդիական չեն և չեն կարող բանակցային գործընթացում օգտագործվել հայկական կողմերի դեմ՝ որպես ճնշման լծակ: Այլ կերպ ասած, Ադրբեջանի՝ պատերազմ սկսելը որպես զիջում ներկայացնելու փորձերը հիմնազուրկ են, քանի որ պատերազմը կործանարար կլինի ողջ տարածաշրջանի համար:
Երկրորդ, կարևոր էր արձանագրել, որ Հայաստանի կառավարությունն, ունենալով իր ժողովրդի կողմից ստացած բանակցելու մանդատը և նրա լիարժեք աջակցությունը, չի ընդունի հակամարտության լուծման որևէ տարբերակ, որը չի արժանանա սեփական հանրության աջակցությանը: Այլ կերպ ասած, ևս մեկ անգամ արձանագրվեց, որ Հայաստանի իշխանությունների լեգիտիմ լինելու փաստն ամենևին չի նշանակում, որ հայկական կողմը կարող է գնալ միակողմանի կամ ոչ համաչափ զիջումների, այն պարագայում, երբ ադրբեջանական կողմը շարունակում է պնդել իր առավելապաշտական դիրքորոշումը:
Երրորդ, կարևոր էր անդրադարձն Ադրբեջանի կողմից բարձր մակարդակով շարունակվող ռազմատենչ հռետորաբանությանը, որն անթույլատրելի է և պետք է արժանանա միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքին: Այս համատեքստում, նախարարի կողմից բարձրաձայնված թեզն ավելի քան ընկալելի և տրամաբանական էր. չես կարող մի կողմից խաղաղության շուրջ բանակցել, մյուս կողմից պատերազմ քարոզել:
Չորրորդ, կարևոր էր շեշտադրումն առ այն, որ Հայաստանը, հանդիսանալով Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորը, չի կարող անտարբեր մնալ Արցախի բնակչության անվտանգության խնդրին: Ադրբեջանի ներկայիս ագրեսիվ կեցվածքը գալիս է ևս մեկ անգամ փաստելու, որ Արցախի բնակիչները չեն կարող անվտանգ լինել Ադրբեջանի կազմում և Արցախի կարգավիճակը, որը չի կարող լինել ավելի ցածր, քան այսօր է, հանդիսանում է նրանց անվտանգության հիմնական և կարևոր գրավականը:
Ամփոփելով, կարող ենք փաստել, որ հայկական կողմին ևս մեկ անգամ հաջողվեց միջազգային հանրության համար ընկալելի լեզվով ընդգծել հայկական կողմերի կառուցողական դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում՝ տուրք չտալով ադրբեջանական կողմի սադրանքներին:

Ответ министра иностранных дел Армении на азербайджанскую провокацию был исчерпывающим и метким
Тезисы по карабахскому конфликту, озвученные министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном в Институте международных отношений Швеции, были меткими, а ответы на провокационные вопросы азербайджанцев - исчерпывающими.
Во-первых, важно было закрепить, что угрозы азербайджанской стороны начать войну уже не актуальны и не могут быть использованы в переговорном процессе против армянских сторон в качестве рычага давления. Иными словами, попытки Азербайджана представить войну как уступку безосновательны, поскольку война будет губительной для всего региона.
Во-вторых, важно было констатировать, что правительство Армении, имея мандат на переговоры, полученный своим народом, и его полноценную поддержку, не примет какой-либо вариант решения конфликта, который не удостоится поддержки собственного общества. Иными словами, еще раз было констатировано, что факт легитимности властей Армении отнюдь не означает, что армянская сторона может пойти на односторонние или несоразмерные уступки, в том случае, когда азербайджанская сторона продолжает настаивать на своей максималистской позиции.
В-третьих, важно было затронуть продолжающуюся на высоком уровне милитаристскую риторику  Азербайджана, которая недопустима и должна удостоиться должной реакции международного сообщества. В этом контексте озвученный министром тезис был более чем понятным и логичным, нельзя, с одной стороны, вести переговоры о мире, а с другой - пропагандировать войну.
В-четвертых, важно было подчеркнуть, что Армения, являясь единственным гарантом безопасности Арцаха, не может оставаться безразличной к проблеме безопасности населения Арцаха. Нынешняя агрессивная позиция Азербайджана свидетельствует о том, что жители Арцаха не могут быть в безопасности в составе Азербайджана и статус Арцаха, который не может быть ниже, чем сегодня, является основным и важным залогом их безопасности.
Подводя итоги, можем констатировать, что армянской стороне, не поддаваясь провокациям азербайджанской стороны, еще раз удалось на понятном для международного сообщества языке подчеркнуть конструктивную позицию армянских сторон в вопросе карабахского конфликта.