Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի նոյեմբերի 7-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ավարտվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած՝մեղադրյալին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդության վերաբերյալ քննարկումը:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դատարանը որոշումը կհրապարակվի նոյեմբերի 7-ին, ժամը 12:00-ին: Միջնորդությանը առարկեցին մեղադրանքի կողմը և տուժողների ներկայացուցիչները:
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն առաջարկեց հնարավորինս շուտ անցնել դատաքննությանը, որպեսզի կողմերը կարողանան հարցաքննել այն վկաներին, ում վրա ներգործելու որոշակի ռիսկեր կան:
Բաղդասարյանը պնդեց, որ Քոչարյանի կողմից առկա են քննությունից թաքնվելու և վկաների վրա ազդեցություն ունենալու ռիսկեր:
«Քննությանը խոչընդոտելու ռիսկն առկա է, և դա պայմանավորված է սույն քրեական գործով հաստատված փաստական հանգամանքներով: Սույն քրեական գործով ապացույցներ են առկա այն մասին, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի և 2-ի հայտնի իրադարձություններից հետո բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, այդ թվում` նախագահի աշխատակազմում աշխատող անձինք ներգրավվել են տեղի ունեցածը քողարկելու գործընթացին` հատկապես Զինված ուժերի ներգրավումը, զինծառայողների կողմից կրակոցներ արձակելու հանգամանքը քողարկելու: Սույն գործով հաստատված է, որ մարտի 1-ի և 2-ի իրադարձությունների ժամանակ բանակի ներգրավման հանգամանքը քողարկելու նպատակով փոխվել են բանակի տրանսպորտային միջոցների պետական համարանիշերը»,- ասաց Բաղդասարյանը:
Հոկտեմբերի 15-ին նիստը հետաձգվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի բացակայության պատճառով, որը վիրահատությունից հետո չէր ներկայացել նիստին։ Հայաստանի երկրորդ նախագահի կալանքի տակ է հունիսի 25-ից:
Ըստ Datalex դատական տեղեկատվական համակարգի` 2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նրանք այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

Решение по ходатайству об освобождении Кочаряна под залог будет оглашено 7 ноября
В суде общей юрисдикции г. Еревана завершилось обсуждение ходатайства адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об освобождении обвиняемого под залог. Как передает «Арменпресс», решение суда будет оглашено 7 ноября в 12: 00. Ходатайству возражали сторона обвинения и представители потерпевших.
Прокурор Геворг Багдасарян предложил как можно скорее перейти к судебному разбирательству, чтобы стороны могли допросить свидетелей, на которых осуществляются определенные риски воздействия.
Багдасарян утверждал, что существуют риски, что Кочарян может скрыться от следствия и оказать влияние на свидетелей. “Существует риск воспрепятствования следствию, и это обусловлено фактическими обстоятельствами, установленными по данному уголовному делу.
По данному уголовному делу имеются доказательства того, что после известных событий 1 и 2 марта 2008 года высокопоставленные должностные лица, в том числе и работающие в аппарате президента, были вовлечены в процесс сокрытия произошедшего, в частности, вовлечения Вооруженных сил, сокрытия факта выстрелов со стороны военнослужащих. По данному делу утверждено, что во время событий 1 и 2 марта с целью сокрытия обстоятельств вовлечения армии были изменены государственные номерные знаки транспортных средств армии”, - сказал Багдасарян.
15 октября заседание было отложено из-за отсутствия Роберта Кочаряна, который после перенесенной операции не присутствовал на заседании.
Согласно судебной информационной системе Datalex по уголовному делу о событиях 1 - 2 марта 2008 года второму президенту РА Роберту Кочаряну, экс-министру обороны РА Микаелу Арутюняну и бывшему заместителю начальника Генштаба ВС РА Юрию Хачатурову за свержение конституционного строя Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА.