Շահան Գանտահարյանը մեկնաբանել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը մեկնաբանել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը և անդրադարձել հնարավոր զարգացումներին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գանտահարյանը կարծիք հայտնեց, որ համալիբանանայն պայմանավորվածությամբ   ճանապարհային քարտեզ  պետք է ճշտել,  որը Լիբանանը կառաջնորդի նոր տեսլականի:
«Լիբանանյան իրավիճակը  թևակոխում է նոր փուլ․ թե՛ ցուցարարները,  թե՛ պետական շրջանակները պահանջում են շուտափույթ նոր կառավարության կազմություն։ Ըստ երկրի  սահմանադրության,  նախագահը խորհրդարանական խմբակցությունների հետ խորհրդակցելուց հետո կնշանակի վարչապետ։ Բողոքարկու զանգվածի պահանջը ապակուսակցական սեղմ կառավարություն է, որը բաղկացած կլինի պրոֆեսիոնալներից։ Փակ-բաց փոփոխակի իրավիճակներով հատկանշվող ճանապարհներով, երկիրը փորձում է վերադառանալ բնականոն կյանքի։ Հանգուցալուծումը դեռևս չի երևում, այդ պատճառով նաև հետագա իրադարձությունները կանխատեսելի չեն»,- ասաց Գանտահարյանը։
Նրա խոսքով՝ հանգուցալուծումների համար անհրաժեշտ է բանակցել և ճշտել հանգրվանները։ «Առ այս պահը չի ձևավորվել, գոնե պաշտոնապես, ցուցարարների անունից լիազորություն ունեցող մարմին, որը վարի բանակցություններ։ Չի բացառվում, որ հրաժարական տված վարչապետը վերանշանակվի, բայց դա կախված է հիմնական ուժերի միջև կայանալիք համաձայնությունից։ Համալիբանանյան պայմանավորվածությամբ ճանապարհային քարտեզ  պետք է ճշտել՝ որ Լիբանանը առաջնորդի նոր տեսլականի»,- նշեց Շահան Գանտահարյանը:

Шаган Гантагарян прокомментировал ситуацию в Ливане
Главный редактор газеты “Аздак” Шаган Гантагарян прокомментировал ситуацию в Ливане и коснулся возможных развитий. В беседе с «Арменпресс» Гантагарян выразил мнение, что необходима общая договоренность уточнения дорожной карты, которая приведет Ливан к новому видению.
“Ливанская ситуация вступает в новую фазу: как демонстранты, так и государственный истеблишмент требуют скорейшего формирования нового правительства. Согласно конституции страны, президент после консультаций с парламентскими фракциями назначит премьер-министра. Требование протестующих -  формирование межпартийного правительства, состоящего из профессионалов. Способами, отмеченными ситуациями замкнутого цикла, страна пытается вернуться к нормальной жизни. Развязки пока не видно, поэтому дальнейшие события не предсказуемы”, - сказал Гантагарян.
По его словам, для развязки необходимо вести переговоры и уточнить этапы. “До сих пор не сформирован хотя бы формальный орган, обладающий полномочиями от имени демонстрантов, который будет вести переговоры. Не исключено, что премьер-министр, подавший в отставку, будет вновь переназначен, но это зависит от соглашения между основными силами. По общеливанской договоренности нужно уточнить дорожную карту, чтобы Ливан руководствовался новым видением”, - отметил Шаган Гантагарян.