Բաղրամյանը վերահաստատում է՝ գազի սակագինը հունվարի 1-ից չի բարձրանա
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում գազի սակագինը հունվարի 1-ից չի բարձրանա: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ սակագնի մոդելի համար ներկայացված առաջարկներում ձմեռային ամիսներին բարձրացման մասին խոսք չի գնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
«Մենք սակագնի՝ բավականին երկար ժամկետով մոդելի առաջարկ ենք արել: Եվ հիմա դա քննարկման փուլում է: Այն առաջարկներում, որոնք մենք արել ենք, ձմեռային ամիսներին որևէ բարձրացման մասին խոսք չի գնում»,-ասաց Բաղրամյանն ու շեշտեց՝ հունվարի 1-ից գինը չի բարձրանա:
Նա նկատեց՝ անգամ ընթացակարգային առումով հնարավոր չէ հունվարի 1-ից սակագինը բարձրացնել: Նունիսկ, երբ լինում է բարձրացման վերաբերյալ հայտ կամ սակագնի վերանայում, ապա դրա ուսումնասիրության համար պահանջվում է որոշակի ժամկետ: «Եվ ցանկացած դեպքում, երբ հանձնաժողովը սակագների վերաբերյալ որոշում է կայացնում, դրանք ուժի մեջ են մտնում 30 օր հետո: Ոչ միայն ընթացակարգային, այլ նաև օրենքների առումով էլ հնարավոր չէ, որ փոխվի»,-նշեց Բաղրամյանը:
Հարցին՝ ձմռանից հետո բարձրացում սպասե՞լ, թե՞ ոչ, Բաղրամյանը պատասխանեց՝ հետո արդեն կհասկանան, թե բանակցությունների արդյունքում ինչի կհասնեն:

PSRC Chairman reaffirms gas price will not rise in Armenia from January 1
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. The price of gas will not rise in Armenia starting from January 1. There are no talks on the increase of the price in winter months in the proposals presented by the Public Services Regulatory Commission (PSRC) for the tariff model, PSRC Chairman Garegin Baghramyan told reporters in the Parliament.
“We have made a proposal for the model with quite a long timeframe. And now it is under discussion stage. There is no talk on the increase of the price in winter months in the proposals we have made”, he said, once again reaffirming that the gas price will not increase from January 1.
He noted that even if there is an application to increase the price or revise the tariff, this procedure requires certain time. “And in all cases when the Commission makes a decision on tariffs, they enter into force 30 days later”, he added.