ԱՄՆ բանաձևն ունի կիրառական բաժին. Շահան Գանտահարյանի հոդվածը.
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունումը առաջին հերթին ԱՄՆ Հայ Դատի համակարգի եւ հատկապես Վաշինգտոնի գրասենյակի երկարատեւ ու հետեւողական աշխատանքների արդյունքն է։ Բնականաբար, կա նաեւ քաղաքական ժամանակահատվածի գործոնը, հատկապես Վաշինգտոն-Անկարա հարաբերություների ներկա համապատկերը, միջին արեւելյան տարածաշրջանում շահերի բախման որոշակի կետերն ու հատկապես Սիրիայում վերջին ռազմական գործողությունների համատեքստը նկատի ունենալով։
Քաղաքագիտական այբուբենը հիշեցնում է, որ  երկկողմ ուղղությունների  շահերի բախման կամ  համընկնման կետերի հատման պահի օգտագործումը երրորդ կողմի համար ստեղծում է նպաստավոր պայման՝ առավելություն ձեռք բերելու համար։ Հայ Դատի Վաշինգտոնի գրասենյակը փաստորեն քաղաքական արվեստի տիրապետման փաստ հրամցրեց եւ ճիշտ պահին խփեց թիրախին։
Արժե հիշել, որ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը 1975-ին եւ 1984-ին հանդես է եկել ճանաչման բանաձեւերով. 1982-ին նախագահ Ռեյգանը իր ապրիլքսանչորսյան ուղերձում հիշատակել է ցեղասպանություն եզրը։
Երեսունհինգ տարի անց ներկայացուցիչների պալատը ամրագրում է ցեղասպանության ճանաչումը եւ դրան զուգահեռ կարեւոր դրույթներ արձանագրում, որոնք պատմաբարոյականից ավելի որոշակի կիրառական նշանակություն են նախանշում։
1. Ոգեկոչել Հայոց Ցեղասպանությունը՝ պաշտոնապես ճանաչելու եւ հիշատակելու ճանապարհով.
2. Արգելել  ԱՄՆ կառավարության՝ Հայոց Ցեղասպանության կամ որեւէ այլ ցեղասպանության ժխտման գործընթացում  ներգրավվելու, ներառվելու կամ որեւէ ձեւով առնչվելու փորձերը։
3. Խրախուսել Հայոց Ցեղասպանության փաստերի, ներառյալ մարդասիրական օգնության գործում ԱՄՆ դերի եւ մարդկության դեմ  ներկայիս իրականացվող հանցագործություններին եւ Հայոց ցեղասպանության միջեւ առնչությունների վերաբերյալ  կրթությունը եւ հանրային իրազեկությունը։
Առաջին կետը բավական ճանապարհ է անցել. ԱՄՆ նահանգներից 49-ը արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը եւ հերթականորեն ոգեկոչում զոհերի հիշատակը։ Երկրորդը դեպի ժխտողականության քրեականացում  նախանշող ուղու որդեգրմանը նպաստող դրույթներ է պարփակում իր մեջ։ Մինչ երրորդը անկախ կրթական ծրագրերի Հայոց ցեղասպանության պատմականը ներառելու կոչից քաղաքական խիստ ուղերձ է պարփակում ուղղված Անկարային։ Դա պարզորեն մեկնաբանվում է  միեւնույն պետության ուղղակի եւ միջնորդավորված ցեղասպանություն կամ ցեղային զտումներ կատարելու հանգամանքին։ 20-դ դարում ուղղակի կազմակերպելով, 21-րդ դարում աջակցելով եւ ֆինանսավորելով իսլամական ահաբեկչական խմբավորումներին։
Նոր կարեւոր հանգամանք եւս դիտարկվում է այս բանաձեւի որոշման առիթով։ Դա Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարի անձամբ ներկայությունն է ներկայացուցիչների պալատի նիստին։ Նախարարի արձագանքմամբ՝  Հայության համար բանաձևի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը։
Այստեղ արդեն հստակ է Անկարայի աջակցությունը ռազմական հանցագործություններով, ցեղասպանական ծրագրերով  պետական ահաբեկչական միավոր՝ Ադրբեջանին։ Իսկ ԱՄՆ-ը համանախագահող միջնորդ է արցախյան բանակցություններին։

Резолюция США имеет и прикладное значение: статья Шагана Гантааряна
Принятие Палатой представителей США резолюции о Геноциде армян, в первую очередь, является результатом длительной и последовательной работы системы “Ай Дата” США и особенно Вашингтонского офиса. Естественно, есть также и фактор политического периода, особенно в нынешнем контексте отношений Вашингтон - Анкара, определенные точки столкновения интересов в средневосточном регионе и, особенно, с учитом контекста последних военных действий в Сирии.
Политологический алфавит напоминает, что использование момента столкновения или пересечения точек совпадения интересов двухсторонних направлений создает для третьей стороны благоприятное условие для достижения преимущества. Вашингтонский офис “Ай Дата” фактически преподнес факт владения политическим искусством и в нужный момент попал в мишень.
Стоит напомнить, что Палата представителей США в 1975 и 1984 году уже выступала с резолюциями о признании. В 1982 году президент Рейган в своем послании 24 апреля упомянул термин “геноцид”. Через тридцать пять лет Палата представителей закрепляет признание геноцида и параллельно констатирует и другие важные положения, которые обозначают более конкретное прикладное значение, чем историографическое.
1. Отмечать Геноцид армян путем его официального признания и упоминания.
2. Запретить попытки правительства США вовлечься, включиться или каким-либо образом соприкасаться с отрицанием Геноцида армян или какого-либо другого геноцида.
3. Поощрять образование и общественную осведомленность о фактах Геноцида армян, включая роль США в деле гуманитарной помощи, а также о преступлениях против человечества и о связи между ними и Геноцидом армян.
Первый пункт прошел довольно долгий путь. 49 штатов США уже признали Геноцид армян и поминают жертв геноцида. Второй пункт заключает в себе положения, способствующие признанию геноцида путем криминализации отрицания. А третий - призывает о включении в программу независимых образовательных программ историю Геноцида армян и содержит резкое политическое послание Анкаре. Это трактуется как прямой или опосредованный геноцид, или племенные чистки внутри государства. В 20-ом веке, организовав его, в 21-ом веке поддерживая и финансируя исламские террористические группировки.
В связи с решением принятия этой резолюции рассматривается и новое важное обстоятельство. Это личное присутствие министра иностранных дел Республики Арцах на заседании Палаты представителей. По словам министра, для армян принятие резолюции имеет не только моральное, но и прикладное значение. Она будет способствовать обеспечению мира и стабильности в нашем регионе.
Здесь уже четко выражена поддержка Анкары путем военных преступлений и геноцидальных программ  государственной террористической единице – Азербайджану. А США являются сопредседателем в переговорах по Карабаху.