Լենա Նազարյանն ընդունել է Ռումինիայի արքայազնին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ընդունել է Ռումինիայի արքայազն Ռադուին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը:
«Ազգային ժողովում հյուրընկալեցի Ռումինիայի Արքայազն Ռադուին: Երկարատև դադարից հետո Ռումինիայի հետ Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային հարաբերությունները սկսում են քիչ-քիչ ակտիվանալ. լավ նորություններից է այն, որ շաբաթը երեք անգամ կա Բուխարեստ-Երևան ուղիղ թռիչք: Հաջորդ լավ լուրն այն է, որ այս տարվա սեպտեմբերին Ռումինիայի խորհրդարանի երկու պալատներն էլ ընդունել են «Հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում Հայոց լեզվի, այբուբենի և մշակույթի օր հռչակելու մասին» օրենք, ինչի կապակցությամբ հայտնել եմ մեր երախտագիտությունը: Բացի այդ, ունենք շատ ակտիվ գործող հայ-ռումինական բարեկամական խումբ, որի ղեկավարը մեր կողմից պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանն է: 2018 թվականին էլ Ռումինիայի խորհրդարանը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրը, ինչի համար նույնպես հայտնեցի մեր երախտագիտությունը և հույսը, որ Ռումինիան լավ գործընկեր կլինի մեր՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում:
Ամենակարևոր օրակարգերից մեկը մնում է աշխարհի խորհրդարանների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որը ուղիղ կապ ունի աշխարհի բոլոր երկրների կարևորագույն օրակարգի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ: Հետևապես՝ ակնկալում ենք, որ Ռումինիան պաշտոնապես կընդունի Հայոց Ցեղասպանության անհերքելի փաստը: Վաղ, թե՝ ուշ»,- գրել է Նազարյանը:

Deputy Speaker Lena Nazaryan holds meeting with Prince Radu of Romania
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Armenia’s Deputy Speaker of Parliament Lena Nazaryan held a meeting today with Prince Radu of Romania.
“I hosted Prince Radu of Romania at the National Assembly. After a long halt Armenia’s political, economic and cultural relations with Romania are starting to activate little by little: Among the good news is that there are Bucharest-Yerevan direct flights three times a week. The next good news is that in September this year both chambers of the Romanian parliament adopted the law “On Declaring October 12th the Day of Armenian Language, Alphabet and Culture in Romania”, for which I expressed our gratitude. In addition, we have a very actively functioning Armenian-Romanian parliamentary friendship group, with lawmaker Anush Beghloyan heading it from our side. And in 2018 the parliament of Romania ratified the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, for which I also expressed our gratitude and hope that Romania will be a good partner in our relationship with the European Union.
The issue of the recognition of the Armenian Genocide by parliaments of the world remains one of the most important agendas, which is directly connected with the most important agenda of all countries of the world – the protection of human rights. Therefore, we expect that Romania will officially accept the undeniable fact of the Armenian Genocide. Sooner or later,” Nazaryan said in a statement published through her official Facebook account.