2020 թվականի բյուջեի նախագծով պլանավորված ծախսերը 2018 թվականի համեմատ 27.4 տոկոսով ավելին են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի բյուջեի նախագծով պլանավորված է 1 տրիլիոն 602 մլրդ եկամուտ: Այս ցուցանիշը 2018 թվականի բյուջետային եկամուտների համեմատ 27.4 տոկոսով ավելին է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ծախսերի առումով տվյալները համընկնում են այն թվերին, ինչի մասին ես խոսել եմ հեղափոխությունից առաջ և հետո: Ծախսերի աճը կազմում է 29.9 տոկոս: Շատ կարևոր է արձանագրել, թե 2018 թվականի համեմատ մարդկային կապիտալում ներդրումների ինչպիսի աճ ունենք: Առողջապահության ոլորտում 2018 թվականի համեմատ ունենք բյուջետային հատկացումների 33 տոկոս աճ, կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի բնագավառում՝ 41 տոկոս աճ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի բնագավառում՝ 21 տոկոսի աճ »,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ պաշտպանական ծախսերի հետ կապված վերջին քննարկումներին: Նրա խոսքով, 2018 թվականի համեմատ, 2020 թվականի նախագծով պլանավորել են 25.3 տոկոսով բյուջետային հատկացումների ավելացում:
«Ռազմական ծախսերի հետ կապված ուզում եմ արձանագրել, որ մենք ունենք օրենսդրական որոշակի կարգավորում, և ռազմական ծախսերը չպետք է գերազանցեն ՀՆԱ-ի 4 տոկոսը: Մենք պետք է մնանք այս շրջանակներում: Շատ կարևոր է նաև արձանագրել, որ մենք ռազմական ծախսերի ոլորտում 2020 թվականին ունենք ծախսեր, որոնք մի փոքր այլ տրամաբանությամբ են արվելու, նախկինում այդ թեմայի վերաբերյալ հայտարարություններ արել եմ: Հույս ունեմ, որ վերջին շրջանի փոփոխությունների արդյունքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծավալները և շոշափելի արդյունքները կմեծացվեն և դրանք կուղղվեն նաև պաշտպանության մակարդակի բարձրացմանը» ,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Запланированные расходы по проекту бюджета на 2020 год на 27,4% больше, чем в 2018 году
Проект бюджета на 2020 год запланирован на 1 трлн 602 млрд доходов. Этот показатель по сравнению с бюджетными доходами 2018 года больше на 27,4%. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе обсуждения проекта бюджета на 2020 год заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“В плане расходов данные совпадают с теми цифрами, о которых я говорил до и после революции. Рост расходов составил 29,9%. Очень важно отметить, какой рост инвестиций в человеческий капитал у нас наблюдается по сравнению с 2018 годом. В сфере здравоохранения по сравнению с 2018 годом у нас рост бюджетных ассигнований на 33%, в сфере образования, науки, культуры, спорта - на 41%, в сфере труда и социальных вопросов - на 21%”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр РА коснулся последних обсуждений, связанных с расходами на оборону. По его словам, по сравнению с 2018 годом, проектом 2020 года запланировано увеличение бюджетных ассигнований на 25,3%.
“В связи с военными расходами хочу констатировать, что у нас есть определенное законодательное регулирование, и военные расходы не должны превышать 4% ВВП. Мы должны оставаться в этих рамках. Очень важно также отметить и то, что военные расходы в 2020 году будут производиться по несколько иной логике. Надеюсь, что в результате последних изменений в борьбе с коррупцией, увеличатся ее ощутимые результаты, и они также будут направлены на повышение уровня обороны”, - сказал Никол Пашинян.