2020 թվականի բյուջեի նախագծով պլանավորված ծախսերը 2018 թվականի համեմատ 27.4 տոկոսով ավելին են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի բյուջեի նախագծով պլանավորված է 1 տրիլիոն 602 մլրդ եկամուտ: Այս ցուցանիշը 2018 թվականի բյուջետային եկամուտների համեմատ 27.4 տոկոսով ավելին է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ծախսերի առումով տվյալները համընկնում են այն թվերին, ինչի մասին ես խոսել եմ հեղափոխությունից առաջ և հետո: Ծախսերի աճը կազմում է 29.9 տոկոս: Շատ կարևոր է արձանագրել, թե 2018 թվականի համեմատ մարդկային կապիտալում ներդրումների ինչպիսի աճ ունենք: Առողջապահության ոլորտում 2018 թվականի համեմատ ունենք բյուջետային հատկացումների 33 տոկոս աճ, կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի բնագավառում՝ 41 տոկոս աճ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի բնագավառում՝ 21 տոկոսի աճ »,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ պաշտպանական ծախսերի հետ կապված վերջին քննարկումներին: Նրա խոսքով, 2018 թվականի համեմատ, 2020 թվականի նախագծով պլանավորել են 25.3 տոկոսով բյուջետային հատկացումների ավելացում:
«Ռազմական ծախսերի հետ կապված ուզում եմ արձանագրել, որ մենք ունենք օրենսդրական որոշակի կարգավորում, և ռազմական ծախսերը չպետք է գերազանցեն ՀՆԱ-ի 4 տոկոսը: Մենք պետք է մնանք այս շրջանակներում: Շատ կարևոր է նաև արձանագրել, որ մենք ռազմական ծախսերի ոլորտում 2020 թվականին ունենք ծախսեր, որոնք մի փոքր այլ տրամաբանությամբ են արվելու, նախկինում այդ թեմայի վերաբերյալ հայտարարություններ արել եմ: Հույս ունեմ, որ վերջին շրջանի փոփոխությունների արդյունքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծավալները և շոշափելի արդյունքները կմեծացվեն և դրանք կուղղվեն նաև պաշտպանության մակարդակի բարձրացմանը» ,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Government plans 27,4% more in spending in 2020 budget compared to 2018
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The government is planning 1 trillion 602 billion in revenues under the 2020 state budget, with the figure being 27,4% more compared to 2018’s budget revenues, PM Nikol Pashinyan said in parliamentary committee debates of the 2020 state budget draft.
“In terms of spending the data matches with the figures which I have spoken about before and after the revolution. Increase in spending amounts to 29,9%. It is very important to note what kind of growth we have in human capital investments compared to 2018. We have 33% growth in budget allocations in healthcare sector compared to 2018, 41% in education, science, culture and sports, 21% growth in labor and social affairs,” he said.
The Prime Minister also addressed the recent discussions regarding defense spending. According to him the government has planned a 25,3% increase in defense spending for 2020 compared to 2018.
“In terms of military spending I would like to note that we have a certain legislative regulation whereby military spending should not exceed 4% of the GDP. We must remain in this framework. It is also very important to note that we have spending in 2020 in the military spending which will be done in a bit different logic, I have made statements in this regard in the past. I hope that the volumes and tangible results of the fight against corruption as a result of the changes in the recent period will grow and they will be directed also for increasing the defense level,” the PM said.