Պատգամավորի կարծիքով՝ հանրությունը պատրաստ չէ Նաիրի Հունանյանի հնարավոր ազատ արձակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը կարծում է, որ հոկտեմբերի 27-ի գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Նաիրի Հունանյանի հնարավոր ազատ արձակման վերաբերյալ հասարակության արձագանքը բացասական է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատգամավորը նման տեսակետ հայտնեց խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հունանյանի՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման հետ կապված դիմումին:
«Դա ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքն է, սակայն դա չի նշանակում, թե պետք է իրացվի: Կարծում եմ, որ հանրությունը պատրաստ չէ այդ անձի ազատությանը, այլ պատժատեսակով փոխարինելուն: Այդ դիմումը կբավարարվի, թե ոչ, բացառապես դատարանի որոշումն է, մենք չեն կարող դրա հետ կապված որևէ կանխակալ վերաբերմունք դրսևորել»,-ասաց Սիմոնյանն ու հավելեց՝ կարծում եմ, որ հասարակական արձագանքը բացասական է:
Հարցին, թե արդյոք կարծում է, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործը վերանայվելու անհրաժեշտություն ունի, նա պատասխանեց՝ կարծում է, որ հասարակության ընկալումն այն է, որ այդ գործը դեռ ամբողջությամբ չի բացահայտվել, և կան անձինք, ովքեր դրա իրական մեղավորներ են ու չեն գտնվում ազատազրկման մեջ:  Պատգամավորը ևս ունի կասկածներ, որոնք ամբողջությամբ չեն փարատվում: Սիմոնյանը հույս հայտնեց, որ ինչպես քննարկման առարկա է դարձել Մարտի 1-ի գործը, այնպես էլ պետք է հոկտեմբերի 27-ի իրադարձությունները լիարժեքորեն բացահայտվեն:
Լրագրողների հետ զրույցում թեմային անդրադարձավ նաև ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը: Նրա կարծիքով՝ 20 տարի առաջ Հայաստանի ժողովուրդը որոշում էր կայացրել, որ ինքը պետք է ձևավորի իշխանություն: «Եվ այդ ձևավորած իշխանությունը գլխատվեց Նաիրի Հունանյանի և նրա խմբի կողմից, և 20 տարի հետո նա հնարավորություն է ստացել դիմել, որ ազատ արձակվի: Նա 20 տարի առաջ ուներ հնարավորություն, որ իր նկատմամբ նախաքննությունը մեղմվեր, եթե ինքը նախաքննական մարմնի հետ համագործակցության արդյունքում հնարավորություն տար Հայաստանի Հանրապետությանը՝ հասկանալու, թե հոկտեմբերի 27-ին ինչ է տեղի ունեցել»,-ասաց Քոչարյանը:
Նրա կարծիքով՝ եթե Հունանյանը հիմա ցանկություն ունի վերջապես 20 տարի հետո ասելիքով հանդես գալու, ապա դա կարող է հնարավորություն կտալ ՀՀ-ին վերջապես իմանալու, թե հոկտեմբերի 27-ին ինչ է տեղի ունեցել: Սակայն նրա կարծիքով՝ Նաիրի Հունանյանը 20 տարի ուշացել է:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Նաիրի Հունանյանը դիմել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման հետ կապված: Նաիրի Հունանյանը 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին եղբոր, քեռու և մի քանի այլ անձանց հետ իրականացրել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի վրա հարձակումը, որը տեղի է ունեցել հերթական նստաշրջանի կառավարությանը հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ կառավարության անդամների ներկայությամբ։ Գործողությունների հետևանքով զոհվել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը և 6 այլ պետական գործիչներ ու ԱԺ պատգամավորներ, 8 մարդ վիրավորվել է:

По мнению депутата, общество не готово к возможному освобождению Наири Унаняна
Депутат парламентской фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян считает, что реакция общественности на возможное освобождение Наири Унаняна, приговоренного к пожизненному заключению по делу 27 октября, отрицательна. Как передает Арменпресс, об этом депутат сказал в беседе с журналистами в парламенте, коснувшись заявления Унаняна о досрочном условно-досрочном освобождении.
“Это право каждого гражданина Армении, однако это не означает, что оно должен быть реализовано. Думаю, что общество не готово к замене лишения свободы этого человека  другим наказанием. Будет ли это заявление удовлетворено, или нет, это исключительно решение суда, мы не можем в связи с этим проявлять предвзятое отношение”, - сказал Симонян и добавил, что, думает, что общественная реакция будет отрицательной.
На вопрос, считает ли он, что дело 27 октября нуждается в пересмотре, он ответил, что считает, что мнение общества таково, что это дело еще не раскрыто полностью, и есть лица, которые являются истинными виновниками и они не в заключении. У депутата также есть подозрения, которые не развеяны полностью. Симонян выразил надежду, что как дело 1 марта стало предметом обсуждения, так и события 27 октября должны быть полностью раскрыты.
В беседе с журналистами эту тему затронул также и председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян. По его мнению, 20 лет назад народ Армении принял решение о том, что он сам должен сформировать власть. И эта сформированная власть была обезглавлена Наири Унаняном и его группой, и через 20 лет он получил возможность обратиться для освобождения. 20 лет назад у него была возможность смягчить предварительное следствие в отношении него, если бы он в результате сотрудничества с органом предварительного следствия дал возможность Республике Армения понять, что же произошло 27 октября”, - сказал Кочарян. По его мнению, если Унанян захочет, наконец, через 20 лет выступить с заявлением, то это может дать Армении возможность наконец-то узнать, что произошло 27 октября. Однако, по его мнению, Наири Унанян опоздал на 20 лет.
Ранее стало известно, что Наири Унанян, приговоренный к пожизненному заключению по делу 27 октября, обратился с просьбой об условно-досрочным освобождении. 27 октября 1999 года Наири Унанян вместе с братом, дядей и несколькими другими лицами совершил нападение на Национальное собрание Республики Армения. Оно произошло во время вопросов-ответов правительству очередной сессии в присутствии членов правительства. В результате этих действий погибли председатель НС РА Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саркисян и 6 других государственных деятелей и депутатов НС, 8 человек получили ранения.