«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Սառույց հալեցնելու աղի փոխարեն  կերակրի՛ աղ օգտագործեք
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Գաղտնիք հայտնաբերած չենք լինի, եթե ասենք, որ մեր սպառողը, մեղմ ասած, գրագետ չէ: Ինչու մեղմ ասած, որովհետեւ կան դեպքեր, երբ խնդիրն ամենեւին էլ սոցիալական գործոնը չէ: Օրինակ՝ աղի գործածումը: Տարիներ շարունակ մասնագետներն ասում են՝ կա կերակրի աղ եւ կա տեխնիկական աղ: Եվ տեխնիկական աղը սննդի մեջ գործածել չի կարելի: Տեխնիկական աղը սովորաբար գործածվում է թղթի, լվացքի փոշու արտադրության մեջ։ Տեխնիկական աղով ձմռանը մշակում են սառցակալած ճանապարհները։
Հիմա՝ եթե մենք սննդի մեջ գործածում ենք ոչ թե կերակրի, այլ՝ տեխնիկական աղ, ուրեմն՝ կամ անգրագետ ենք՝ անընդհատ հնչող ահազանգի հանդեպ անընկալունակ, կամ չափից ավելի գծուծ, որ մի քանի դրամի համար անտեսում ենք մեր առողջությունը, կամ էլ մեր օրգանիզմը սառցակալած ճանապարհի տեղ ենք դրել: Եվ սա այն պարագայում, երբ նշվում է, որ տեխնիկական աղի գործածումը վտանգավոր է առողջության համար: Այն յոդացված չէ, ինչպես պահանջում է  կառավարության հրամանը, եւ պարունակում է չլուծվող մասնիկներ: Մինչդեռ կարող ենք օգտագործել մեր կերակրի աղը, որ բնապահպանական տեսակետից մաքուր է, առանց քիմիական հավելումների է եւ առանց նույնիսկ հակապնդեցուցիչ նյութերի:
Վերջերս կառավարությանը ենթակա սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը ստուգումներ է անցկացրել կերակրի աղի շուկայում: Ինչ պատկեր է ուրվագծվել եւ ինչ կարող է ցույց տալ մեդալի հակառակ կողմը»:

Ежедневная газета “Айастани Анрапетутюн”: Вместо соли для льда, используйте пищевую солью
Мы не раскроем секрета, если, мягко говоря, скажем, что наш потребитель не очень грамотен. Почему же, мягко говоря? Потому что эта проблема - вовсе не социальный фактор. Например, употребление соли. На протяжении многих лет специалисты говорят, что есть пищевая соль и есть техническая соль. И техническую соль нельзя употреблять в пищу. Техническая соль обычно используется в производстве бумаги, стирального порошка. Технической солью зимой обрабатывают замерзшие дороги.
Теперь, если мы употребляем в пищу не пищевую, а техническую соль, значит, либо мы неграмотны, не понимаем постоянно звучащий сигнал тревоги, либо чересчур несерьезны, что из-за нескольких драмов мы игнорируем наше здоровье, либо наш организм воспринимаем как замерзшую дорогу. И это при том, что употребление технической соли опасно для здоровья. Она не йодированная, как того требует постановление правительства, и содержит нерастворимые частицы. В то время как мы можем использовать для еды пищевую соль, которая с экологической точки зрения чиста, без химических добавок и даже без антиперспирантных веществ.
Недавно инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов, подведомственный правительству, провел проверки на продовольственном рынке соли. Какая сложилась картина и что может показать обратная сторона медали?”