ՀՀ երկու օդանավակայններում ուղևորահոսքն աճել է 16.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա սեպտեմբեր ամսին ՀՀ երկու օդանավակայաններում ուղևորահոսքն ընդհանուր կազմել է 324,755 մարդ՝ 2018 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 16.5 տոկոսով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից, 2019թ. սեպտեմբերին, 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, «Զվարթնոց»-ում ուղևորահոսքն ավելացել է 18.8 տոկոսով: Եթե 2018թ. սեպտեմբերին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 262,816 ուղևոր, ապա 2019թ. սեպտեմբերի ցուցանիշը կազմում է 312,240 ուղևոր:
2019 թվականի սեպտեմբեր ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 12,515 մարդ: 2018 թվականի նույն ամսվա 15,904 ուղևորահոսքի համեմատ նվազումը կազմել է 21.3 տոկոս:
Ուղևորների թիվը 2018թ. սեպտեմբերին
Ուղևորների թիվը 2019թ.
սեպտեմբերին
Տարբերությունը տոկոսային
հարաբերությամբ
«Զվարթնոց»
262,816
312,240
18.8%
«Շիրակ»
15,904
12,515
-21.3%
278,720
324,755
16.5%
Տարեսկզբից Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը կազմել է 2,396,966 մարդ, որը 11.4 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2019 թվականի հունվար- սեպտեմբեր ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 13.3 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք- վայրէջքները:

Passenger flow increases by 16.5% in Armenia’s airports
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. In September of the current year the two airports of the Republic of Armenia served 324,755 people in total, thus exceeding the indicator of the same month of 2018 by 16.5 %, Armenia International Airports CJSC told Armenpress.
As compared to September 2018, a 18.8 % increase in passenger flow was observed at “Zvartnots” International Airport of Yerevan in the 9th month of 2019. In September 2019 “Zvartnots” served 312,240 passengers against 262,816 of the past September.
As for “Shirak” Airport of Gyumri, this September it served 12,515 passengers, while this indicator was 15,904 in September 2018. Thus there has been a decrease of 21.3 %.
Number of passengers in  September 2018
Number of passengers in September 2019
Difference in %s
Zvartnots
262,816
312,240
18.8%
15,904
12,515
-21.3%
278,720
324,755
16.5%
Since the beginning of the year passenger flow at the two airports of Armenia has been 2,396,966 people, which exceeds the indicator of the same period of the previous year by 11.4 %.
In January-September 2019, at “Zvartnots” and “Shirak” airports there has also been recorded an increase of 13.3% in the number of takeoff-landings, as compared to the same period of the previous year.