Ռոբերտ Քոչարյանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից. նա տեղափոխվել է «Երևան- Կենտրոն» ՔԿՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը,  «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում վիրահատվելուց և մոտ 2 շաբաթ այնտեղ գտնվելուց հետո, դուրս է գրվել հիվանդանոցից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ քրեակատարողական  վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
«Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ: Նրա ինքնազգացողությունն արդեն լավ է»,- ասաց Նավիկյանը։
Քոչարյանին վիրահատել էին «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում՝ հոկտեմբերի 9-ին։
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանը սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան նույնպես տեղափոխվել էր բժշկական հաստատություն բուժզննման համար և հենց նույն օրն էլ վերադարձել էր «Երևան-Կենտրոն» ՔԿ:
Datalex դատական տեղեկատվական համակարգի համաձայն՝ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, ՀՀ Սահմանադրության ուժով հանդիսանալով պետության գլուխը և կրելով ՀՀ Սահմանադրությանը հետևելու, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունն ապահովելու պարտականություններ, ինչպես նաև օժտված լինելով մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական և վարչատնտեսական, գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձի լիազորություններով, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաև իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 3․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։

Роберт Кочарян выписан из больницы и переведен в УИУ “Ереван–Кентрон”
Второй президент РА Роберт Кочарян после операции, проведенной в медицинском центре Измирлян " и пребывания там около двух недель был выписан из больницы. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала начальник отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления Нона Навикян.
“Роберт Кочарян уже переведен в УИУ “Ереван–Кентрон”. Он чувствует себя хорошо”.
Кочаряна оперировали в медицинском центре “Измирлян” 9 октября.
Обвиняемый по делу 1 марта Роберт Кочарян утром 30 сентября также был доставлен в медучреждение для медицинского обследования и в тот же день его вернули в УИУ “Ереван - Кентрон”.
Согласно обвинительному заключению, опубликованному в информационной системе Datalex, Роберт Кочарян с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, являясь силой Конституции РА главой государства и неся обязанностями по соблюдению Конституции РА, обеспечению нормальной деятельности законодательной, исполнительной и судебной власти, а также, будучи наделенным полномочиями должностного лица, осуществляющего организационно-административные, хозяйственные и административно-экономические функции, свергнул конституционный строй РА. Также обвиняется в пособничестве, с использованием своего должностного положения, совершению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Эс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, то есть, не препятствованию сделке по продаже  компании-нерезиденту в РА 100% акций на эксплуатацию недр, предоставленных по специальным лицензиям. В феврале и мае 2008 года, при содействии Самвела Майрапетяна, он получил от нее взятку в особо крупных размерах  -  927.000.000 драмов РА  эквивалентных 3 000 000 долларам США.