ԱՄՆ-ի հանձնակատարը ճշտել Է՝ ինչպես են Վաշինգտոնն ու Անկարան որոշելու անվտանգության գոտին Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվտանգության գոտին, որի ստեղծման շուրջ ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան պայմանավորվել են Անկարայում կայացած բանակցությունների արդյունքներով, ներառելու Է սիրիա-թուրքական սահմանից 30 կիլոմետր հարավ ընկած շրջանը, սակայն խոսքը վերաբերում Է միայն այն տարածքներին, որոնք այժմ վերահսկվում են Թուրքիայի զինուժերի կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 17-ին լրագրողներին հայտնել Է Սիրիայի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրին:
«Թուրքերը խոսում են անվտանգության գոտու մասին, որը նրանք իրենք կցանկանային տեսնել, եւ նրանք հենվում են այն բանի վրա, ինչ մենք ավելի վաղ արել Էինք օգոստոսին, երբ անվտանգության գոտին ձգվում Էր Եփրատից մինչեւ Իրաքի հետ սահմանը»,-նրա խոսքը մեջբերել Է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը:
«Իսկ այժմ մենք ունենք այլ իրադրություն, երբ թուրքերը 30 կիլոմետր առաջ են շարժվել Սիրիայի հյուսիսարեւելյան տարածաշրջանի կենտրոնական մասում եւ մինչ այժմ մարտեր են մղում այնտեղ: Եվ այժմ մենք հենց դրա վրա ենք կենտրոնացնում մեր ուշադրությունը, որովհետեւ հենց այդ տեղամասն ենք մենք սահմանում որպես Թուրքիայի կողմից վերահսկվող անվտանգության գոտի»,-ասել Է Ջեֆրին:
Նրա խոսքով՝ պլանով նախատեսվում Է, որ քրդերն իրենց ուժերը պետք Է դուրս բերեն «այն շրջաններից, որոնք այժմ վերահսկում են թուրքերը»: Փաստորեն, ինչպես ճշտել Է ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչը, քրդերը պետք Է հեռանան M4 ճանապարհից այն կողմ, որը ձգվում Է սիրիա-թուրքական սահմանին զուգահեռ: Ընդսմին Ջեֆրին նշել Է, որ խոսքը չի վերաբերում այն տարածքներին, որոնք թուրքերն այժմ չեն վերահսկում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эмиссар США уточнил, как именно Вашингтон и Анкара определяют зону безопасности в Сирии
Зона безопасности, о создании которой Соединенные Штаты и Турция договорились по итогам консультаций в Анкаре, будет включать в себя участок протяженностью 30 км к югу от сирийско-турецкой границы, однако речь идет только о тех районах, которые сейчас контролируют ВС Турции. Об этом сообщил в четверг журналистам спецпредставитель США по Сирии Джеймс Джеффри.
"Турки говорят о зоне безопасности, которую они сами хотели бы видеть, и они основываются на том, что мы сделали ранее в августе, когда зона безопасности шла от Евфрата до границы с Ираком, а у Турции были различные возможности для наблюдения, передвижения и так далее на участке до 30 км к югу, при этом "Силы народной самообороны" (СНС, сирийские курды - прим. ТАСС) вывели свои подразделения из некоторых областей", - цитирует его пресс-служба Госдепартамента США,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Сейчас же мы имеем иную ситуацию, когда турки продвинулись на 30 км к югу в центральной части северо-восточного региона [Сирии] и до сих пор ведут там бои. И сейчас мы именно на этом фокусируем наше внимание, потому что именно данный участок мы определяем как контролируемую Турцией зону безопасности", - сказал Джеффри. По его словам, план заключается в том, чтобы курды вывели свои силы за линию к югу от "этих районов, которые сейчас контролируют турки". Фактически, как уточнил спецпредставитель США, курды должны будут уйти за шоссе M4, которое проходит параллельно сирийско-турецкой границе.
При этом, отметил Джеффри, о территории, которую турки сейчас не контролируют, речи не идет. "Сейчас турки ведут свои собственные переговоры с Россией и Сирией по поводу других районов на северо-востоке и в Манбидже к западу от Евфрата", - сказал он. "Будут ли эти области включены в контролируемую Турцией зону безопасности, детально не обсуждалось. Сейчас Турция не контролирует эти территории. Их контролирует либо Россия, либо совместно Россия и Сирия, либо Сирия", - уточнил спецпредставитель.