Հայկական լավաշն աշխարհի 50 լավագույն հացերի շարքում. CNN-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական լավաշը հայտնվել է աշխարհի 50 լավագույն հացերի շարքում: CNN-ը հրապարակել է հոդված, որտեղ ներկայացնում է աշխարհի 50 լավագույն հացերը, ցուցակում երկրորդը հայկական լավաշն է:
«Ի՞նչ է հացը: Այս հարցի հետ կապված ամենայն հավանականությամբ դուք կարիք չունեք երկար մտածելու: Դուք ցանկանում եք մի կտոր հաց համտեսել, և այդ ընթացքում այն, ինչ դուք պատկերացնում եք, շատ բան է պատմում ձեր ծագման մասին»,-նշել է հոդվածագիրը: Հեղինակը հոդվածում հիշեցնում է մասնագետների այն խոսքը, որ «հացը հիմնականում այն է, ինչի մասին խոսում է ձեր մշակույթը»:
CNN-ն առանձին-առանձին ներկայացրել է Աֆղանստանի, Բրազիլիայի, Եգիպտոսի, Ավստրալիայի, Բանգլադեշի, Կանադայի, Չիլիի, Չինաստանի, Եթովպիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և շատ այլ երկրների ազգային հացերը:
«Գերմանիայի Վեսթֆալիա շրջանում հացթուխները մի քանի հաց են թխում 24 ժամվա ընթացքում, իսկ ահա ցորենի ալյուրից պատրաստված հայկական լավաշը գեղեցիկ տեսք է ստանում 30 վայրկյանում թոնրի ներսում»,-նշել է հոդվածագիրը:
Հոդվածում հեղինակը ներկայացնում է լավաշը թխելու գործընթացը և նշում, որ դրանում անհրաժեշտ է ընկերների օգնությունը:
«Երբ ձեր հայ սկեսուրը մոտենում է հացը ձեռքին, մի զարմացեք: Լավաշը նորապսակներին է տրվում, որը խորհրդանշում է առատություն ու բարեկեցություն: Լավաշը պատրաստելու գործընթացը պահանջում է ընկերների մասնակցություն: Այս ավանդական հացը թխելիս հավաքվում են կանայք, պատրաստում են խմորը, համապատասխան բարձի վրա բարակ ու լայն բացված խմորը ուժգին հարվածով ամրացնում են նախապես տաքացված թոնրի մեջ»,-նշել է հոդվածի հեղինակն՝ ընդգծելով, որ այս գործընթացում մեծ վարպետություն է պահանջվում:
Լավաշը հայկական մշակույթի կարևոր բաղադրիչներից է, այն ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում:

Armenian lavash among 50 of the world’s best breads – CNN publishes article
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. The Armenian lavash has appeared in an article published on CNN about the 50 of the world's best breads.
The Armenian lavash is the second in the list.
“What is bread? You likely don’t have to think for long, and whether you’re hungry for a slice of sourdough or craving some tortillas, what you imagine says a lot about where you’re from”, the author starts the article, quoting the words of bread historian William Rubel who once said that “bread is basically what your culture says it is”.
The list presents the national breads of Afghanistan, Brazil, Egypt, Australia, Bangladesh, Canada, Chile, China, Ethiopia, Armenia and many other countries.
“In the rugged mountains of Germany’s Westphalia region, bakers steam loaves of dense rye for up to 24 hours, while a round of Armenian lavash made from wheat turns blistered and brown after 30 seconds inside a tandoor oven”, the author wrote.
The reporter presents the process of making lavash and states that it requires the assistance of friends.
“When your Armenian mother-in-law comes towards you wielding a hula hoop-sized flatbread, don't duck: Lavash is draped over the country's newlyweds to ensure a life of abundance and prosperity. Maybe that's because making lavash takes friends. To shape the traditional breads, groups of women gather to roll and stretch dough across a cushion padded with hay or wool. It takes a practiced hand to slap the enormous sheets onto the inside of conical clay ovens, where they bake quickly in the intense heat”, the author said.
Lavash is one of the key components of the Armenian culture and has been designated UNESCO Intangible Heritage.