Արցախում թույլ չի տրվելու որևէ նոր վայրագություն. ԱԳՆ խոսնակն անդրադարձել է Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ղարաբաղյան հիմնախնդրում հստակ ներկայացրել է իր մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները: Ըստ այդմ՝ հիմնախնդիրների խաղաղ կարգավորումը և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստումը պարզապես այլընտրանք չունի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ նշեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով Վալդայի համաժողովում Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, թե Արցախում ժողովուրդ չկա, այնտեղ բնակիչներ են:
«Մեր առաջնահերթություններն են Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և կարգավիճակը: Չէի ցանկանա խորանալ ժողովուրդ և բնակչություն ադրբեջանական մեկնաբանության մեջ, սակայն կասեմ, որ ժողովրդավարական հասարակությունում ժողովուրդը նաև բնակչություն է և հակառակը: Ադրբեջանի նախագահի Վալդայի համաժողովի արած հայտարարության միայն մեկ եզրույթի հետ կարող եմ համաձայնվել, որ հակամարտությունից առաջ Արցախի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը հայեր էին»,-ասաց Աննա Նաղդալյանը:
Լրագրողների խնդրանքով Աննա Նաղդալյանն անդրադարձավ նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, ըստ որի, ղարաբաղյան խնդիրը փակուղում է:
«Գիտեք կարող են լինել տարբեր մեկնաբանություններ, դրան հետևեցին և նախորդել էին այլ հայտարարություններ: Ես ասեմ, որ այս իրավիճակը նոր չէ: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի վարչապետի առաջարկած այն բանաձևին, որ հանգուցալուծումը պետք է ընդունելի լինի ինչպես Հայաստանի, Արցախի Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, մենք այդ հարցում հերթական անգամ լսում ենք Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումը: Մինչ օրս մենք ականատես չենք եղել, որ Ադրբեջանի նախագահը իր բառապաշարում օգտագործի ժողովուրդ բառը: Այնինչ խաղաղությունը հաստատվում է ժողովուրդների միջև, ժողովուրդների կողմից: Հայկական կողմը և Հայաստանի վարչապետը խոսում է ժողովուրդների մասին: Մեր հասարակությունում ժողովուրդը և նրա կամքը բացարձակ արժեք է: Այն ինչին մենք ականատես չենք լինում Ադրբեջանում: Ես կրկնում եմ մենք թույլ չենք տալու որևէ նոր վայրագություն, նոր ցեղասպան գործողություն Արցախում»,-ասաց Աննա Նաղդալյանը:

New atrocities won’t be allowed in Artsakh: Armenia responds to Aliyev’s statement
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Armenia has clearly presented its approaches and priorities in the Karabakh conflict: the peaceful resolution of conflicts and preparation of the peoples to peace simply has no alternative, Armenian Ministry of Foreign Affairs spokesperson Anna Naghdalyan said at a news briefing when speaking about Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement at the Valdai forum where the latter said “Artsakh has no people, it has a population”.
“Our priorities are the Artsakh people’s security and status. I wouldn’t like to get too much into the Azerbaijani comment on peoples and population, but I will say that in a democratic society the people are also the population and vice versa. I can agree only with one terming made by the Azerbaijani president at the Valdai forum, when he said that the overwhelming majority of Artsakh’s population before the conflict was Armenians,” Naghdalyan said.
Reporters asked Naghdalyan to address Russian FM Sergey Lavrov’s statement that “the Karabakh issue is in a deadlock”.
“You know, different comments can exist, other statements followed and preceded this. I will say that this situation isn’t new. The thing is that to the Armenian prime minister’s suggested formula on the settlement having to be acceptable for the peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan, we yet again hear Azerbaijan’s maximalist approach. Up to this day we haven’t witnessed the Azerbaijani president to use the word peoples in his lexicon. Whereas peace is established between peoples, by the peoples. The Armenian side and the Armenian prime minister are speaking about the people. In our society the people and their will is absolute value. Something we aren’t witnessing in Azerbaijan. I say again we will not allow any new atrocity, new genocidal action in Artsakh,” Naghdalyan said.