Մեծ Բրիտանիան դեռեւս իրատեսական առաջարկություն չի ներկայացրել Brexit-ի վերաբերյալ. Տուսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մինչ այժմ իրատեսական առաջարկություն չեն ներկայացրել Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու հարցի վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի հետ հոկտեմբերի 11-ին անցկացված մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը:
«Ցավոք, մենք դեռեւս գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ Մեծ Բրիտանիան հանդես չի եկել աշխատանքային, իրատեսական առաջարկությամբ»,-ասել Է նա: Դրա հետ մեկտեղ Տուսկը նշել Է «դրական ազդանշանները» Իռլանդիայի վարչապետ Լեո Վարադքարից, որոնք համաձայնություն կնքելու հույս են տալիս մինչեւ հոկտեմբերի վերջը:
Հոկտեմբերի 10-ին Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի վարչապետները բանակցություններ են վարել, որոնց արդյունքում եկել են այն կարծիքին, որ համաձայնության հասնելու հնարավորությունը պահպանվում Է: Հնարավոր հանգուցալուծումների մանրամասնությունները չեն ներկայացվում, սակայն ընդգծվում Է, որ հիմնական խնդիրները մնում են մաքսային հսկողության եւ առեւտրական թույլտվություններ տալու հարցերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Туск заявил, что Великобритания все еще не представила реалистичного предложения по Brexit
Власти Великобритании до сих пор не представили реалистичного предложения по вопросу выхода страны из Евросоюза. Об этом в пятницу на конференции с президентом Республики Кипр Никосом Анастасиадисом заявил глава Евросовета Дональд Туск.
"К сожалению, мы все еще находимся в ситуации, когда Великобритания не выступила с рабочим, реалистичным предложением", - сказал он. При этом Туск отметил "положительные сигналы" от премьера Ирландии Лео Варадкара, которые дают надежду на заключение соглашения до конца октября,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В четверг премьер-министры Великобритании и Ирландии провели переговоры, по итогам которых пришли к мнению, что возможность достижения соглашения сохраняется. Детали возможных развязок не приводятся, однако подчеркивается, что основными проблемами остаются вопросы таможенного контроля и выдачи торговых разрешений.