Վահե Էնֆիաջյանը դատապարտել է Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական գործողությունները՝ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում, մեծ սպառնալիք են տարածաշրջանային անվտանգությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը:
«Ռազմական գործողությունները խաղաղ բնակչության դեմ պարզապես դատապարտելի է, ողջ գիշեր էթնիկ սպանդ է իրականացվել հայերի հիմնադրած՝ Քամիշլոյում, սա ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների դեմ ոտնձգություն է: Խաղաղ բնակչությունը դարձել է անմարդկային վայրագությունների զոհ, զանգվածային կերպով խախտվում է մարդկանց անվտանգ ապրելու իրավունքը: Ուժով անհնար է խաղաղություն պահպանել: Ցավոք ներկայումս խաղաղությունը պարտադրելու գործողություն է, կարևոր է ունենալ ներքին ուժ հասկանալու, որ խաղաղության հասնում են այն դեպքում, երբ կարողանում են այն պարտադրել: Դատապարտում եմ ցանկացած ագրեսիա, պատերազմ, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի է՛լ ավելի ապակայունացմանը:
Իբրև բարձրագույն իրավունք, մարդիկ խաղաղություն են պահանջում: Խաղաղության գաղափարն աշխարհի բոլոր ազգերի սեփականությունն է»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Vice Speaker of Parliament of Armenia condemns Turkey’s military operations in Syria
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Turkey’s military operations in Syria’s north-east are a great threat to the regional security, Vice Speaker of Parliament of Armenia Vahe Enfiajyan said in a statement.
“Military operations against the civilian population are just condemnable. An ethnic massacre has been carried out overnight in the city of Qamishli built by Armenians, this is an encroachment against the national and religious minorities. The civilian population has become a victim of inhuman atrocities, the people’s right to live secure is being violated. Peace cannot be maintained by force. Unfortunately, peace is now an act of forcing, it’s important to have an inner strength to understand that peace is achieved only when they are able to force it. I condemn all kinds of aggression, war that can lead to further destabilization of the situation in the region.
People demand peace as the highest value. The idea of peace is the ownership of all nations of the world”, he said in the statement.