Չափավոր իսլամիստները Թունիսի խորհրդարանում կզբաղեցնեն տեղերի քառորդ մասը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չափավոր իսլամիստների «Ան Նահդա» կուսակցությունը 52 պատգամավորական մանդատ Է ստացել Թունիսի 217 տեղանոց խորհրդարանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Ընտրությունների բարձրագույն անկախ հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ: Երկորդ տեղը, նախնական արդյունքների համաձայն, զբաղեցրել Է մի քանի ամիս առաջ ստեղծված «Քալբ Թունիս» (Թունիսի սիրտը) կուսակցությունը, որը գլխավորում Է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած մեդիամագնատ Նաբիլ ալ Կարուին:
Նրա կողմնակիցները 38 տեղ են ստացել խորհրդարանի նոր կազմում: Երրորդ տեղում «Դեմոկրատական շարժում» կուսակցությունն Է, որն ստացել Է 22 մանդատ: Բացի այդ, խորհրդարանի նոր կազմում տեղ Է գտել «Կարամա» (Արժանապատվություն) կուսակցությունը, որը ներկայացված կլինի 21 պատգամավորով: Մնացած կուսակցություններն ստացել են հինգից մինչեւ 17 պատգամավորական մանդատ: Հոտեմբերի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում 217 պատգամվորական մանդատներին հավակնում Էր շուրջ 15 հազար թեկնածու: Ընտրված պատգամավորները պետք Է ստեղծեն կառավարող կոալիցիա եւ ձեւավորեն նոր կառավարությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Умеренные исламисты получили около четверти мест в парламенте Туниса
Партия умеренных исламистов "Ан-Нахда" получила 52 депутатских мандата из 217 мест в парламенте Туниса, говорится в сообщении Высшей независимой комиссии по выборам.
Второе место, согласно предварительным результатам, заняла созданная несколько месяцев назад партия "Кальб Тунис" (Сердце Туниса), которую возглавляет вышедший во второй тур президентских выборов медиамагнат Набиль аль-Каруи. Его сторонники получили 38 мест в новом составе парламента.
На третье место вышла партия "Демократическое движение", завоевавшее 22 мандата. Кроме того, в новый состав парламента прошла партия "Карама" (Достоинство), которую будет представлять 21 депутат.
Остальные партии получили от пяти до 17 депутатских мандатов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Данные цифры во многом совпадают с результатами опросов избирателей, опубликованных сразу после завершения голосования в минувшее воскресенье.
На парламентских выборах на 217 депутатских мандатов претендовали около 15 тысяч кандидатов. Избранным депутатам предстоит создать правящую коалицию и сформировать новое правительство.