«Հայելի» ակումբի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու համար 4 անձ ներգրավվել է որպես կասկածյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում՝ քննություն է տարվում՝ պարզելու «Հայելի» ակումբի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի հանգամանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, 2019թ. հոկտեմբերի 5-ին համացանցում տեսանյութ է տեղադրվել, որտեղ մի խումբ անձինք ձվերով հարվածել են «Հայելի» ակումբի պատին, փակցրել պաստառներ և հայտնել, որ չեն թույլատրելու լրատվական կայքի աշխատանքը՝ կապված «hayeli.am» լրատվական կայքում հրապարակված «Ալիևի ուշացած, բայց ուժգին պատասխանը Փաշինյանին՝ Պուտինի մոտից» վերտառությամբ հոդվածի հետ:
Դեպքի առթիվ Ոստիկանության կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Վերը նշված 4 երիտասարդները քրեական գործով ներգրավվել են որպես կասկածյալ, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

4 men named suspects in criminal investigation into obstruction of journalists in egging incident
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The Investigative Committee is conducting an investigation into the egging incident of Hayeli press club’s office.
A video was posted online on October 5 showing a group of men egging the entrance of the office of Hayeli press club. The men also hanged posters on the entrance wall and stated that they won’t allow the media outlet to operate because of an article it had published titled “Aliyev’s belated but powerful response to Pashinyan”, the Investigative Committee said in a news release.
Police launched a criminal case on Article 164 Paragraph 1 of the Criminal Code (obstruction of journalists’ activities). The case was forwarded to the Kentron and Nork Marash Investigative Division of the Investigative Committee for proceedings.
The 4 men have been named suspects in the case. A signature bond has been imposed as a measure of restraint.