ՀՀ բնակչությունը 28 տարում նվազել է շուրջ 17%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության բնակչության թվաքանակը 1991թ. մինչ 2019թ. նվազել է շուրջ 17 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 2-ին «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Օրբելի կենտրոն»-ի կողմից կազմակերպված Հայաստանի սոցիալ-ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հիմնախնդիրների թեմայով համաժողովի ընթացքում ասաց Ազգային վիճակագրական կոմիտեի ժողովրդագրության և հանրության վիճակագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը։
«1991թ. մեր երկրի բնակչությունը եղել է ավելի քան 3.5 մլն, 2019թ. հունվարի 1-ի դրությամբ՝ 2 մլն 965 հազար, շուրջ 17 տոկոս բնակչության թվաքանակի նվազում է արձանագրվել: Նվազումը շատ ավելի մեծ ազդեցություն է ունեցել Լոռու մարզում, որտեղ գրեթե 42 տոկոսով է  նվազել բնակչության թվաքանակը, հաջորդը Շիրակի մարզն է, որտեղ շուրջ 30 տոկոս նվազում կա, իսկ Վայոց ձորի մարզում բնակչության թվաքանակը նվազել է մոտ 20 տոկոսով»,- ասաց Կույումջյանը:
Կարինե Կույումջյանը նշեց, որ 1991-2011թ. Հայաստանի բնակչությունը բնական ճանապարհով հավելաճ է գրանցել շուրջ 400 հազարով, ինչը որոշ չափով մեղմել է նույն ժամանակահատվածում գրանցված 950 հազար արտագաղթը: 2012-2018 թթ. Հայաստանում բնական հավելաճը եղել է 92 հազար, արտագաղթը՝ 150 հազար մարդ:

Население Армении за 28 лет сократилось на 17%
Как передает Арменпресс, об этом 2 октября во время конференции по проблемам улучшения социально-демографической ситуации в Армении, организованной Центром “Орбели” ГНКО “Центр общественных связей и информации”, заявила начальник отдела демографии и статистики Национального статистического комитета Армении Карине Куюмджян.
“В 1991 г. население нашей страны составляло более 3,5 млн человек, по состоянию на 1 января 2019 году  - 2 млн 965 тыс. человек, население сократилось почти на 17%. Сокращение оказало гораздо большее влияние в Лорийской области, где численность населения сократилась почти на 42%, далее - Ширакская область, где наблюдается снижение на 30%, а в Вайоц Дзорской области численность населения сократилась примерно на 20%”, - сказала Куюмджян.
Карине Куюмджян отметила, что с 1991 по 2011г.  население Армении естественным путем выросло на 400 тысяч человек, что в некоторой степени смягчило показатели эмиграции, зафиксированные за тот же период - 950 тысяч человек. В 2012 - 2018 гг. естественный прирост населения Армении составил 92 тыс. человек, эмиграция - 150 тыс.