Եվրախորհրդարանականները մերժել են Հունգարիայի և Ռումինիայի թեկնածուներին Եվրահանձնաժողովի նոր կազմում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) պատգամավորները մերժել են Ռումինիայի եւ Հունգարիայի թեկնածուներ Ռովանա Պլումբին եւ Լասլո Տրոչանին Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նոր կազմի պաշտոններում՝ «շահերի բախման» պատճառով: Օրենսդիրների քվեարկությունը կայացել Է սեպտեմբերի 30-ին Բրյուսելում, որտեղ սկսվել են եվրակոմիսարների պաշտոնների թեկնածուների հրապարակային ունկնդրումները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԵՀ-ի նշանակված նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը սեպտեմբերի 10-ին հրապարակել Է այդ մարմնի նոր կազմը, որը պետք Է աշխատանքն սկսի նոյեմբերի 1-ին: Այսպես, ռումինուհին հավակնում Էր տրանսպորտի եվրակոմիսարի պաշտոնին, իսկ Հունգարիայի արդարադատության նախկին նախարարը պետք Է զբաղվեր Եվրամիության ընդլայնմամբ եւ հարեւանության քաղաքականությամբ: Այժմ, երբ պատգամավորները մերժել են նրանց թեկնածությունները, ֆոն դեր Լյայենը պետք Է «ելք գտնի» Եվրախորհդարանի ղեկավար Դավիթ Սասոլիի հետ, պարզաբանել են ԵՀ-ում:
Ինչպես ՏԱՍՍ-ին պարզաբանել Է ԵՀ-ի աղբյուրը, ԵԽ-ում քվեարկության արդյունքները չեն նշանակում, թե Պլումբը եւ Տրոչանին միանգամից ջնջված են թեկնածուների ցուցակից: «Հնարավոր Է, որ կողմերին հաջողվի կարգավորել այդ «շահերի բախումը», եւ այդ ժամանակ նրանց թեկնածությունները հավանության կարժանանան: Իսկ եթե ոչ, ապա այդ դեպքում ֆոն դեր Լյայենը պետք Է նոր թեկնածուների ներկայացնի այդ երկրներից»,- նշել Է նա: Հավելենք, որ նոր Եվրահանձնաժողովում կլինի 27 եվրակոմիսար՝ մեկական Եվրամիության յուրաքանչյուր երկրից, բացառությամբ Մեծ Բրիտանիայի, որը պետք Է Միությունը լքի մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը, այսինքն՝ մինչեւ նոր Եվրահանձնաժողովի աշխատանքի սկսվելը:

Европарламентарии отклонили кандидатов от Венгрии и Румынии в новый состав Еврокомиссии
Депутаты Европарламента (ЕП) отклонили кандидатов от Румынии и Венгрии - Роване Плумб и Ласло Трочани - на посты в новом составе Еврокомиссии (ЕК) из-за "конфликта интересов". Голосование законодателей состоялось в понедельник в ЕП в Брюсселе, где начались слушания кандидатов на посты еврокомиссаров, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Назначенный председатель ЕК Урсула фон дер Ляйен 10 сентября обнародовала новый состав этого органа, который должен начать работу 1 ноября. Так, румынка претендовала на пост еврокомиссара по транспорту, а бывший венгерский министр юстиции должен был заниматься расширением и политикой соседства ЕС. Теперь, когда депутаты отклонили их кандидатуры, фон дер Ляйен должна вместе с главой ЕП Давидом Сассоли "найти выход", пояснили в ЕК.
Как пояснил ТАСС источник в ЕК, результаты голосования в ЕП не означают, что Плумб и Трочани сразу вычеркнуты из списка кандидатов. "Возможно, сторонам удастся урегулировать этот "конфликт интересов", и тогда их кандидатуры будут одобрены. Если же нет, то в этом случае фон дер Ляйен должна будет представить новых кандидатов от этих стран", - отметил он.
В новой ЕК будет 27 еврокомиссаров - по одному от каждой из стран ЕС, за исключением Великобритании, которая должна покинуть сообщество до 31 октября, то есть до начала работы новой ЕК.