Սինգապուրի և ԵԱՏՄ-ի միջև համաձայնագիրը նոր հնարավորություն կստեղծի բիզնեսի համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սինգապուրի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ստորագրվելիք ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կստեղծի բիզնեսի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
«Այս համաձայանգիրը այն մասին է, որ նոր հնարավորություններ ու պայմաններ են ստեղծվում բիզնեսի համար՝ ներդրումների ու առևտուրի առումով: Նմանօրինակ այցերը միջոց են փոխադարձ մեր ներդրողների ուշադրությունը հրավիրել Սինգապուրում և Հայաստանում գործունեություն ծավալելու վրա: Կարծում եմ, որ ՀՀ-ն շատ բան ունի առաջարկելու Սինգապուրին, և Սինգապուրը շատ բան ունի առաջարկելու Հայաստանին: Արտահանման մեծ հնարավորություններ կան: Մենք ամեն ինչ անում ենք ուշադրություն հրավիրելու համար, մենք չենք կարող բիզնեսմենին պարտադրել ներդրում անել ինչ-որ տեղ, մենք կարող ենք անել առավելագույնը, որ ներդրումները լինեն ձեռնտու»,- ասաց Փաշինյանը:
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունը նշեց, որ երկու ամիս առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Սինգապուր էականորեն նպաստեց համաձայնագրի կնքմանը:
«ՀՀ-ն շատ առումներով խթան է հանդիսացել, որ ստորագրվի այդ համաձայնագիրը: Այն կնվազեցնի առևտրի սակագնային խոչընդոտները: Այս պահի դրությամբ՝ ՀՀ-ի ու Սինգապուրի միջև շրջանառության ծավալը փոքր է: Մասամբ դա պատմական պատճառ ունի, որովհետև նախկինում մեծ շփում չենք ունեցել: Ես հուսով եմ, որ երբ ծավալներն ավելանան, կապերը կշատանան, և դա մեզ հնարավորություն կտա ավելին անել միասին»,- ընդգծեց Սինգապուրի վարչապետը:
ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը կստորագրվի հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայանալիք ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում:

FTZ deal between Singapore and EEU to create new opportunities for business, PM Pashinyan says
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The Free Trade Zone agreement which will be signed soon between Singapore and the Eurasian Economic Union will create new opportunities for business, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during a joint press conference with Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong in Yerevan.
“This agreement is about new opportunities and conditions being created for business in terms of investments and trade. These kinds of visits are a way to mutually draw our investors’ attention on engaging in activities in Singapore and Armenia. I think that Armenia has lots to offer to Singapore, and Singapore has lots to offer to Armenia. Great opportunities for exports exist. We are doing everything to draw attention, we cannot force businessmen to invest somewhere, we can do the maximum for these investments to be advantageous,” PM Pashinyan said.
PM Loong noted that PM Pashinyan’s visit to Singapore earlier in July significantly contributed to the signing of the agreement.
“Armenia has in many ways acted as an impetus for this agreement to be signed. It will reduce the tariff obstacles of trade. As of this moment the turnover volume between Armenia and Singapore is small. Partly this has a historic reason because we haven’t had much contact in the past. I am hopeful that when the volumes will increase and ties will grow it will give us the chance to do more together,” PM Loong said.
Singapore and the Eurasian Economic Union will sign a Free Trade Zone Agreement on October 1 in Yerevan during the Eurasian Economic Union summit.