Սինգապուրի և ԵԱՏՄ-ի միջև համաձայնագիրը նոր հնարավորություն կստեղծի բիզնեսի համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սինգապուրի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ստորագրվելիք ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կստեղծի բիզնեսի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:
«Այս համաձայանգիրը այն մասին է, որ նոր հնարավորություններ ու պայմաններ են ստեղծվում բիզնեսի համար՝ ներդրումների ու առևտուրի առումով: Նմանօրինակ այցերը միջոց են փոխադարձ մեր ներդրողների ուշադրությունը հրավիրել Սինգապուրում և Հայաստանում գործունեություն ծավալելու վրա: Կարծում եմ, որ ՀՀ-ն շատ բան ունի առաջարկելու Սինգապուրին, և Սինգապուրը շատ բան ունի առաջարկելու Հայաստանին: Արտահանման մեծ հնարավորություններ կան: Մենք ամեն ինչ անում ենք ուշադրություն հրավիրելու համար, մենք չենք կարող բիզնեսմենին պարտադրել ներդրում անել ինչ-որ տեղ, մենք կարող ենք անել առավելագույնը, որ ներդրումները լինեն ձեռնտու»,- ասաց Փաշինյանը:
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունը նշեց, որ երկու ամիս առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Սինգապուր էականորեն նպաստեց համաձայնագրի կնքմանը:
«ՀՀ-ն շատ առումներով խթան է հանդիսացել, որ ստորագրվի այդ համաձայնագիրը: Այն կնվազեցնի առևտրի սակագնային խոչընդոտները: Այս պահի դրությամբ՝ ՀՀ-ի ու Սինգապուրի միջև շրջանառության ծավալը փոքր է: Մասամբ դա պատմական պատճառ ունի, որովհետև նախկինում մեծ շփում չենք ունեցել: Ես հուսով եմ, որ երբ ծավալներն ավելանան, կապերը կշատանան, և դա մեզ հնարավորություն կտա ավելին անել միասին»,- ընդգծեց Սինգապուրի վարչապետը:
ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը կստորագրվի հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայանալիք ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում:

Соглашение между ЕАЭС и Сингапуром создаст новые  возможности для  бизнеса — Пашинян
Соглашение о зоне свободной торговли, которое будет подписано между Сингапуром и Евразийским экономическим союзом, создаст новые возможности для бизнеса.
Как  передает Арменпресс, об этом было заявил премьер-министр  Армении Никол  Пашинян   в ходе  совместной пресс-конференции  с премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном  29 сентября.
«Это соглашение о том, что  создаются новые возможности и условия для бизнеса — с точки зрения инвестиций и торговли.  Подобные  визиты - это способ привлечь внимание наших взаимных инвесторов к ведению бизнеса  в Сингапуре и Армении. Полагаю,   Армении многое  есть предложить Сингапуру, и   Сингапуру многое  есть  предложить Армении. Есть большие возможности для экспорта. Мы делаем все возможное, чтобы привлечь внимание, мы не можем заставить бизнесмена   инвестировать во что-то, но мы можем сделать все возможное, чтобы  инвестиции были выгодными», - сказал Пашинян.
Премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун  отметил, что визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Сингапур  два месяца назад  существенно поспособствовал    подписанию соглашения.
«Армения во многом стала  стимулом для подписания этого соглашения. Это снизит тарифные барьеры в торговле. На данный момент товарооборот между Республикой Армения и Сингапуром невелик. Отчасти  причина историческая, поскольку до этого  у нас не было интенсивного общения. Я надеюсь,   с  увеличением объемов  увеличатся и расширятся и связи, и это позволит нам  совместно  сделать  гораздо больше», - подчеркнул премьер-министр Сингапура.
Соглашения  о создании Зоны  свободной  торговли между  ЕАЭС и Сингапуром  будет подписано 1 октября в ходе  предстоящего в Ереване  заседания Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе.