Երևանի մետրոպոլիտենի ուղևորներն իրենց երթևեկը սկսեցին նոր ժետոններով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ տասը տարի Երևանի մետրոպոլիտենի ուղևորներին ծառայած ժետոնները փոխարինվել են նորերով:  Դրանք գործածության մեջ են մտել սեպտեմբերի 25-ից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ժետոնների գույնը և տեսքը նույնն են մնացել:
«Նպատակահարմար չգտանք փոխել ժետոնի գույնն ու տեսքը, քանի որ դա հավելյալ ծախս է: Մեր առաջ նպատակ էինք դրել թարմացնել ժետոնները, որովհետև եղածներն արդեն պիտանի չէին օգտագործման համար»,-մեզ հետ զրույցում նշեց Մետրոպոլիտենի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գևորգ Ավետիսյանը:
Նա ընդգծեց, որ մոտավորապես տասն օրվա ընթացքում արտադրվել է ավելի քան 200  հազար ժետոն, որոնք բաժանվել են բոլոր կայարաններում: Ընդհանուր առմամբ նոր ժետոններ ստանալու համար ծախսվել է մեկ միլիոն դրամ:
Ավետիսյանը նշեց, որ աշխատում են մշտապես դրական փոփոխություններ կատարել մետրոպոլիտենում, բայց անելիքները շատ-շատ են, որովհետև մետրոպոլիտենը 24-ժամյա աշխատող հիմնարկ է, որի շահագործման ընթացքում բազմաթիվ ծախսեր են առաջանում: «Մեր առաջնահերթություններից է նաև գնացքների և այն ամենի արդիականացումը, ինչ կապված է  անվտանգության հետ»,-ասաց Ավետիսյանը:
Անդրադառնալով մետրոպոլիտենի ծառայություններից օգտվողների քանակին` տնօրենն ընդգծեց, որ, ամենամսյա և ամենամյա տվյալների համաձայն, ուղևորների թիվը  գնալով մեծանում է: «Անցյալ տարվա այս նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս տարի ուղևորների հոսքն աճել է քսան տոկոսով: Օրվա ընթացքում  60-70 հազար ուղևոր է մտնում մետրո»,-նշեց Ավետիսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այն մարդիկ, որոնց մոտ պահպանվել են հին ժետոններ, կարող են մոտենալ մետրոյի դրամարկղ և դրանք փոխարինել նորերով:

Пассажиры Ереванского метрополитена начали свой проезд с новыми жетонами
Жетоны, около десяти лет прослужившие пассажирам Ереванского метрополитена, были заменены новыми. Как передает Арменпресс, цвет и внешний вид жетонов остались прежними.
“Мы не нашли целесообразным менять цвет и внешний вид жетона, так как это дополнительные расходы. У нас была цель обновить жетоны, поскольку имеющиеся уже не пригодны для использования”, - в беседе с Арменпресс отметил временно исполняющий обязанности директора метрополитена Геворг Аветисян. Он подчеркнул, что в течение примерно десяти дней было произведено более 200 тысяч жетонов, которые раздавались на всех станциях. Аветисян отметил, что они постоянно вносят положительные изменения в работу Метрополитена, но многое предстоит сделать, поскольку метрополитен - это 24-часовое действующее учреждение, в ходе эксплуатации которого возникают многочисленные расходы. “Одним из наших приоритетов является модернизация поездов и всего, что связано с безопасностью”, - сказал Аветисян.
Говоря о количестве пользователей услугами метрополитена, директор подчеркнул, что, согласно ежемесячным и ежегодным данным, число пассажиров постоянно увеличивается.
“По сравнению с тем же периодом прошлого года, в этом году поток пассажиров вырос на 20%. В течение дня 60 - 70 тысяч пассажиров пользуются услугами метро”, - отметил Аветисян.
Он сообщил, что люди, у которых сохранились старые жетоны, могут подойти к кассам метро и заменить их новыми.