Նաթանյահուն եւ Գանցը քննարկել են միասնության կառավարության ստեղծման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ եւ «Լիկուդ» կուսակցության առաջնորդ Բենիամին Նաթանյահուն եւ «Կախոլ-Լավան» կուսակցությունների կենտրոնամետ դաշինքի ղեկավար Բենի Գանցը երկրի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի նստավայրում քննարկել են սեպտեմբերի 17-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով միասնության կառավարության ստեղծման հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է կուսակցությունների համատեղ հայտարարության մեջ, որը երկուշաբթի երեկոյան տարածվել Է եռակողմ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
«Նախագահի խնդրանքով Նաթանյահուն եւ Գանցը քննարկել են միասնության հասնելու ուղիները»,- նշվում Է փաստաթղթում: Իսրայելի Kan պետական ռադիոն հայտնում Է, որ հանդիպումը տեւել Է ավելի քան երկու ժամ: Ռիվլինն առաջին ժամից հետո լքել Է սենյակը՝ Նաթանյահուին եւ Գանցին թողնելով երկուսով, բայց բանակցությունների սեղանի շուրջ Է վերադարձել դրանց ավարտից մի քանի րոպե առաջ: Ռադիոկայանի տվյալներով՝ սեպտեմբերի 24-ին պլանավորված Է «Լիկուդ» կուսակցության եւ «Կախոլ-Լավան» դաշինքի բանակցորդների թիմերի հանդիպումը, իսկ Ռիվլինը Նաթանյահուին եւ Գանցին հրավիրել Է սեպտեմբերի 24-ին եւս մեկ անգամ հանդիպել Երուսաղեմի իր նստավայրում:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել Է՝ Իսրայելի ապագա կոալիցիոն կառավարության վարչապետի թեկնածուներից ոչ մեկը Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի մոտ կուսակցությունների ներկայացուցիչների կոնսուլտացիաների արդյունքներով չի ստացել իր օգտին պահանջվող պատգամավորական մեծամասնությունը:
Բենի Գանցի՝ «Կախոլ-Լավան» դաշինքի, որը սեպտեմբերի 17-ի խորհրդարանական ընտրություններում ստացել Է ամենամեծ թվով մանդատները, առաջնորդի օգտին արտահայտվել են, բացի նրա դաշինքի պատգամավորներից, ձախ ուղղության «Ավոդա-Գենշեր» եւ «Դեմոկրատական միություն» կուսակցությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ Արաբական միացյալ ցուցակի 13 պատգամավորներից 10-ը: «Բալադ» կուսակցության անդամները, որը մտնում Է արաբական կուսակցությունների դաշինքի մեջ, հետ են կանչել իրենց երեք ձայները: Այսպիսով Գանցն իր օգտին նախապես ստացել Է 54 պատգամավորների ձայները:
Գործող վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի օգտին արտահայտվել Է 55 պատգամավոր. իր գլխավորած «Լիկուդ» կուսակցության, «Շաս» եւ «Տորայի հրեություն» կրոնական կուսակցությունների, ինչպես նաեւ «Յամինա» աջ կուսակցության ներկայացուցիչները:
«Մեր տունն Իսրայելն Է» կուսակցությունը, որը գլխավորում Է պաշտպանության նախկին նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը, հրաժարվել Է պաշտպանել թեկնածուներից որեւիցե մեկին: Այժմ նախագահ Ռիվլինը պետք Է որոշի, թե թեկնածուներից ում վրա դնի ապագա կոալիցիոն կառավարությունը կազմելու պարտականությունը, որը հենվի Կնեսետի պատգամավորների առնվազն 61 ձայնի վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нетаньяху и Ганц обсудили продвижение к коалиции единства
Премьер-министр и лидер партии "Ликуд" Биньямин Нетаньяху и глава центристского блока партий "Кахоль-Лаван" Бени Ганц обсудили в понедельник в резиденции президента страны Реувена Ривлина возможность создания правительства единства по итогам состоявшихся 17 сентября выборов. Об этом говорится в совместном заявлении партий, распространенном по итогам трехсторонних переговоров.
"По просьбе президента Нетаньяху и Ганц обсудили пути продвижения к единству", - говорится в документе. Государственное израильское радио Kan сообщает, что встреча длилась более двух часов. Ривлин после первого часа покинул комнату, оставив Нетаньяху и Ганца вдвоем, но вернулся к столу переговоров за несколько минут до их завершения. По данным радиостанции, на вторник запланирована встреча команд переговорщиков партии "Ликуд" и блока "Кахоль-Лаван", а Ривлин пригласил Нетаньяху и Ганца встретиться 24 сентября еще раз в его резиденции в Иерусалиме,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ривлин в понедельник завершил двухдневные консультации с представителями прошедших в Кнессет (парламент) 22-го созыва партий по определению политика, которому он по закону должен поручить формирование правительственной коалиции. Нетаньяху на пост премьера рекомендовал президенту блок правых и религиозных партий из 55 депутатов, 54 парламентария, включая 10 из "Объединенного арабского списка", высказались за кандидатуру Ганца.
Для формирования устойчивой коалиции необходима поддержка по меньшей мере 61 из 120 депутатов Кнессета. Ривлин вскоре после выборов высказался за формирование широкой коалиции единства и пообещал сделать все возможное, чтобы у Израиля появилось правительство и не было необходимости идти на очередные повторные выборы, которые могут стать уже третьими за 12 месяцев.