Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց համահայկականության գաղափարը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած հանրահավաքի ընթացքում ունեցած ելույթում ներկայացրեց համահայկականության գաղափարը:
«Օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքում ես խոսեցի համահայկականության գաղափարի մասին: Ես համոզված եմ՝ ձեզնից շատերը, եթե ոչ բոլորը, հետևել են այդ իրադարձությանը, և ես չեմ ուզում կրկնել այն ամենը, ինչ ասել եմ այնտեղ: Ուզում եմ ավելացնել դրան՝ ի՞նչ է նշանակում համահայկականության գաղափարը: Սա նշանակում է, որ աշխարհի բոլոր հայերը առանց կտրվելու իրենց առօրյայից, իրենց կյանքից, իրենց գործունեությունից , պետք է արձանագրեն և պետք է կամք ցուցաբերեն՝ գործել ի շահ Հայաստանի և գործել ի շահ Արցախի: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ իմ այս խոսքն ուղղված է ամբողջ սփյուռքին՝ Ամերիկայում, Եվրոպայում, Ասիայում: Ի՞նչ է սա նշանակում գործնականում: Սա ամենևին չի նշանակում գործել ընդդեմ իրենց բնակության վայր հանդիսացող երկրի և հօգուտ Հայաստանի: Իմ ասածը պետք է արտահայտվի նրանում, որ այդ երկրներում ապրող մեր հայրենակիցները իրենց ջանքերը պետք է գործադրեն այդ երկրների և Հայաստանի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստանի նոր ընկալման հանրահռչակմանը և քարոզչությանը: Այո, ինչպես մենք միասին կերտել ենք Հայաստանի նոր իմիջը, այդպես էլ մենք պետք է շարունակենք Նոր Հայաստանի հանրահռչակումը կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ promotion-ը: Եվ ես հույս ունեմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը, աշխարհի յուրաքանչյուր հայ կդառնա… ձեզնից շատ շատերն այսօր էլ, միշտ են այդպես եղել իրենց ողջ կյանքի և գործունեության ընթացքում, բայց ես հույս ունեմ, որ աշխարհի 10 մլն հայությունը կդառնա Հայաստանի թույլ տվեք այդպես էլ ասել promoter-ը, որովհետև Հայաստանը բոլորիս երկիրն է և Հայաստանը մեր բոլորի հայրենիքն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո հայ երիտասարդության շրջանում կաճի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ: «Ինձ արդեն ասել են, որ այդ երևույթը տեղ ունի արդեն, որ հարյուրավոր, հազարավոր հայեր, հայ երիտասարդներ Ամերիկայում, ամենուր, որոնք նույնիսկ հայերեն սկսել էին չխոսել, հեղափոխությունից հետո սկսել են ավելի շատ հետաքրքրվել իրենց հայրենիքով, իրենց ինքնությունով ու իրենց պատմությամբ, և մենք, ցանկանալով երիտասարդության ուշադրությունը հրավիրել այս նոր իրավիճակի վրա, մի այսպիսի ասացվածք կամ կարգախոս ենք մտածել նրանց համար՝ ասելով, որ սիրելի հայրենակիցներ՝ հայ լինելը հետաքրքիր է, և մենք իրար հետ պետք է հայ լինելը ավելի ու ավելի հետաքրքիր դարձնենք, որովհետև հայ լինելն իսկապես հետաքրքիր է, որովհետև հայ ժողովուրդը ոչ միայն մեծ անցյալ ունի, ոչ միայն մեծ ներկա ունի, այլև շատ ավելի մեծ ապագա ունի և մենք այսօր իրար հետ կերտում ենք այդ ապագան»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

Никол Пашинян представил идею всеармянства
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян во время митинга в Лос-Анджелесе представил идею всеармянского движения.
«На митинге в Степанакерте 5 августа я говорил об идее всеармянства. Я убежден, что многие из вас, если не все, следили за этим событием, и я не хочу повторять то, что я там сказал. Я хочу добавить к этому, значение идеи всеармянства. Это означает, что все армяне в мире, не отрываясь от своей повседневной деятельности, от своей жизни, своей деятельности, должны зафиксировать и продемонстрировать желание действовать на благо Армении и Арцаха. Хочу подчеркнуть, что это слово адресовано всей диаспоре - Америки, Европы, Азии. Что это означает на практике? Это вовсе не означает действовать против страны их проживания и в пользу Армении. Я говорю о том, что наши соотечественники, проживающие в этих странах, должны приложить усилия для укрепления дружественных отношений между этими странами и Арменией, для провозглашения нового восприятия Армении и ее защиты. Да, поскольку мы вместе создали новый имидж Армении, мы должны продолжать провозглашать Новую Армению или, как принято говорить, promotion. И я надеюсь, что каждый из вас, каждый армянин в мире, станет ... Многие из вас и сегодня, всегда были такими на протяжении всей своей жизни и деятельности, но я надеюсь, что 10 миллионов армян по всему миру станут, позвольте сказать, промоутером Армении, потому что Армения – наша общая земля, и Армения – наша общая родина», - сказал Пашинян.
Как сообщает «Арменпресс», он выразил надежду, что после событий в Армении интерес армянской молодежи возрастет. «Мне говорили, что это явление уже существует, что сотни, тысячи армян, молодых людей в Америке, повсюду, которые даже говорить перестали по-армянски, стали более заинтересованы в своей родине, своей идентичности и своей истории после революции, и мы, желая привлечь внимание молодежи к этой новой ситуации, подумали о таком высказывании или лозунге для них, который говорит: дорогие соотечественники быть армянами - это интересно, и мы вместе должны сделать нас все более и более интересными. Потому что быть армянином действительно интересно, потому что у армянского народа не только великое прошлое, не только великое настоящее, но и гораздо более великое будущее, и сегодня мы строим это будущее вместе », - сказал премьер-министр.