Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց համահայկականության գաղափարը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած հանրահավաքի ընթացքում ունեցած ելույթում ներկայացրեց համահայկականության գաղափարը:
«Օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքում ես խոսեցի համահայկականության գաղափարի մասին: Ես համոզված եմ՝ ձեզնից շատերը, եթե ոչ բոլորը, հետևել են այդ իրադարձությանը, և ես չեմ ուզում կրկնել այն ամենը, ինչ ասել եմ այնտեղ: Ուզում եմ ավելացնել դրան՝ ի՞նչ է նշանակում համահայկականության գաղափարը: Սա նշանակում է, որ աշխարհի բոլոր հայերը առանց կտրվելու իրենց առօրյայից, իրենց կյանքից, իրենց գործունեությունից , պետք է արձանագրեն և պետք է կամք ցուցաբերեն՝ գործել ի շահ Հայաստանի և գործել ի շահ Արցախի: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ իմ այս խոսքն ուղղված է ամբողջ սփյուռքին՝ Ամերիկայում, Եվրոպայում, Ասիայում: Ի՞նչ է սա նշանակում գործնականում: Սա ամենևին չի նշանակում գործել ընդդեմ իրենց բնակության վայր հանդիսացող երկրի և հօգուտ Հայաստանի: Իմ ասածը պետք է արտահայտվի նրանում, որ այդ երկրներում ապրող մեր հայրենակիցները իրենց ջանքերը պետք է գործադրեն այդ երկրների և Հայաստանի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստանի նոր ընկալման հանրահռչակմանը և քարոզչությանը: Այո, ինչպես մենք միասին կերտել ենք Հայաստանի նոր իմիջը, այդպես էլ մենք պետք է շարունակենք Նոր Հայաստանի հանրահռչակումը կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ promotion-ը: Եվ ես հույս ունեմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը, աշխարհի յուրաքանչյուր հայ կդառնա… ձեզնից շատ շատերն այսօր էլ, միշտ են այդպես եղել իրենց ողջ կյանքի և գործունեության ընթացքում, բայց ես հույս ունեմ, որ աշխարհի 10 մլն հայությունը կդառնա Հայաստանի թույլ տվեք այդպես էլ ասել promoter-ը, որովհետև Հայաստանը բոլորիս երկիրն է և Հայաստանը մեր բոլորի հայրենիքն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո հայ երիտասարդության շրջանում կաճի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ: «Ինձ արդեն ասել են, որ այդ երևույթը տեղ ունի արդեն, որ հարյուրավոր, հազարավոր հայեր, հայ երիտասարդներ Ամերիկայում, ամենուր, որոնք նույնիսկ հայերեն սկսել էին չխոսել, հեղափոխությունից հետո սկսել են ավելի շատ հետաքրքրվել իրենց հայրենիքով, իրենց ինքնությունով ու իրենց պատմությամբ, և մենք, ցանկանալով երիտասարդության ուշադրությունը հրավիրել այս նոր իրավիճակի վրա, մի այսպիսի ասացվածք կամ կարգախոս ենք մտածել նրանց համար՝ ասելով, որ սիրելի հայրենակիցներ՝ հայ լինելը հետաքրքիր է, և մենք իրար հետ պետք է հայ լինելը ավելի ու ավելի հետաքրքիր դարձնենք, որովհետև հայ լինելն իսկապես հետաքրքիր է, որովհետև հայ ժողովուրդը ոչ միայն մեծ անցյալ ունի, ոչ միայն մեծ ներկա ունի, այլև շատ ավելի մեծ ապագա ունի և մենք այսօր իրար հետ կերտում ենք այդ ապագան»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

Pashinyan presents idea of Pan-Armenianism at Los Angeles rally
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Speaking at a rally in downtown Los Angeles, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan presented the idea of Pan-Armenianism.
“At the August 5 rally in Stepanakert I spoke about the idea of Pan-Armenianism. I am sure that many of you, if not all, followed this event, and I don’t want to repeat everything that I’ve said there. I would like to add what the idea of Pan-Armenianism means. This means that all Armenians around the world – without being cut off from their daily lives, activities – must record and must display will to act for the benefit of Armenia and Artsakh. I would like to emphasize that I am addressing this message to the entire Diaspora – in America, in Europe and in Asia. What does this mean practically. This doesn’t whatsoever mean to act against the country of their residence and in favor of Armenia. What I am saying must be manifested in our compatriots living in these countries to make efforts for strengthening the friendly ties between these countries and Armenia and promotion of the new perception of Armenia. Indeed, just like we’ve shaped the new image of Armenia together, we must continue the promotion of New Armenia. And I hope that each of you, every Armenian around the world will become……..many of you even today have always been so during their lives and activities, but I hope that the 10 million Armenians of the world will become, allow me to say so – the promoter of Armenia, because Armenia is the country of all of us and Armenia is the fatherland of all of us,” Pashinyan said.
He expressed hope that after the developments which took place in Armenia interest towards Armenia will grow among the Armenian youth. “I have already been told that this is already taking place, that hundreds, thousands of Armenians, Armenian young people in America, everywhere, who had even started not talking in Armenian, began after the revolution to be more interested in their country, their identity and history, and we – by wanting to draw the attention of the youth on this new situation, have thought of this kind of a motto for them, by saying – dear countrymen, being Armenian is interesting, and together we must make being Armenian more and more interesting, because being Armenian is truly interesting, because the Armenian people not only have a great past and great present, but also a great future and today we are shaping this future together,” the PM said.