Փաշինյանը շնորհակալ է Լոս Անջելեսի հայ համայնքին ջերմ մթնոլորտի և ընդունելության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում հանդիպել է Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավար կազմի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցում են հայ համայնքի խոշորագույն կառույցների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները՝ շուրջ 70 անձ, ներկա էին նաև ՀՀ պատվո հյուպատոսները Ֆրեզնո և Լաս Վեգաս քաղաքներում, հայ համայնքի հոգևոր հայրեր։
Հանդիպման մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարներ,
շատ ուրախ եմ մեր այսօրվա հանդիպման համար։ Սա իսկապես կարևոր հանդիպում է, որը պլանավորվում էր դեռ անցյալ տարվանից, և կարող եմ ասել, որ հենց օդանավակայանից դուրս գալու առաջին րոպեից զգում եմ այն մթնոլորտը, որ ձևավորված է այս օրերին՝ Լոս Անջելեսի հայ համայնքի կողմից, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել առաջին հերթին այդ մթնոլորտի, պատրաստակամության համար։ Այնպես է ստացվել, որ ես այսօր բավական երկար խոսելու առիթ դեռ ունենալու եմ, և այսօրվա հանդիպմանը կուզենայի ավելի շատ լսողի կամ պատասխանողի դերում լինեի, որովհետև այսօր հանրային հավաքին ես մանրամասն ելույթ եմ ունենալու։ Այս պահին ուզում եմ ասել՝ շատ ուրախ եմ, որ այս առիթն ունեմ, իհարկե, ձեզնից շատերի հետ տարբեր առիթներով հանդիպել ենք, քննարկել ենք, բայց այսպիսի ընդլայնված կազմով առաջին անգամ ենք հանդիպում։ Հույս ունեմ, որ դեռ էլի հանդիպելու առիթներ կունենանք՝ մեր հանդիպումներն ավելի գործնականացնելու, ավելի կոնկրետ, գործնական հարցեր քննարկելու համար։ Կուզենայի լսել ձեզ և եթե կունենաք հարցեր, ես հաճույքով կպատասխանեմ ձեր բոլոր հարցերին»։
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարները ողջունել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ամերիկայի Լոս Անջելես քաղաքում և նշել, որ ոգևորված են Նիկոլ Փաշինյանի այցով, նրա հետ հանդիպման ու մայր հայրենիքին, Հայաստան-Սփյուռք կապերին վերաբերող հարցեր քննարկելու հնարավորությամբ։
Անդրադառնալով Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարների հարցադրումներին՝ Հայաստանի վարչապետը ներկայացրել է համահայկական օրակարգի ձևավորման և համահայկականության գաղափարի իրագործման տեսլականը, խոսել Հայաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշների և դրական միտումների, տնտեսական ակտիվության, զբոսաշրջության առաջանցիկ տեմպերի մասին, անդրադարձել Արցախի հարցի կարգավորմանը, Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական համակարգի, պետական կառավարման համակարգի կառուցվածքային բարեփոխումներին, կեղծ լրատվության դեմ պայքարին, ինչպես նաև պատասխանել հանդիպման մասնակիցների մի շարք այլ հարցերի։

Pashinyan thanks Armenian community of LA for warm welcome
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in the United States on a working visit, met with the executives of the Armenian community’s structures of California.
The meeting was attended by nearly 70 people, Armenia’s Honorary Consuls in Fresno and Las Vegas, as well as spiritual representatives of the Armenian community.
The Armenian PM delivered welcoming remarks at the meeting.
Heads of structures of the Armenian community in California,
Spiritual fathers,
I am very happy for our today’s meeting. This is really an important meeting which was planned since last year, and I can state that from the first moment of getting out of the airport I feel the environment that is formed these days by the Armenian community of Los Angeles, and I want to thank first of all for this atmosphere and readiness. It turned so that today I will have many occasions to talk, and I would like to be more in the role of a listener or a respondent at today’s meeting because I am going to deliver a thorough speech during today’s public rally. At this moment I want to say that I am very happy for this occasion, of course, we met with most of you at different occasions, but today we are meeting with such an extended format for the first time. I hope we will have another occasions to meet to discuss more concrete and practical issues. I would like to listen to you, and if you have questions, I will answer all of them with pleasure”, the PM said.
The meeting participants welcomed the Armenian PM in Los Angeles and stated that they are excited with Pashinyan’s visit, with the possibility to meet with him and discuss issues related to the Motherland, the Armenia-Diaspora ties.
In response to the questions, the PM introduced the vision on implementing the pan-Armenian agenda and the idea of pan-Armenianism, talked about the figures of Armenia’s economic development and the positive trends, the economic activity rates, tourism, touched upon the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict, the ongoing structural reforms in judiciary, public administration system, etc.