ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է ԱՄՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է ԱՄՆ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՀՀ վարչապետի գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Գյումրիից թռանք Լոս Անջելես»,- գրել է Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը Գյումրիում մասնակցել է ՀՀ անկախության 28-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել էին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Սեպտեմբերի 22-ին Փաշինյանը կմասնակցի Լոս Անջելեսի կենտրոնում գտնվող Գրանդ Փարք վայրում նախատեսված հանրահավաքին, որտեղ հանդես կգա ելույթով: Հայաստանի կառավարության ղեկավարը նաև հանդիպումներ կունենա Կալիֆորնիայի և Լոս Անջելեսի ղեկավարության, ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների և հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսվում է գործարար համաժողով, որին կմասնակցեն տեղի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Լոս Անջելեսից վարչապետը կայցելի Սան Խոսե՝ Սիլիկոնյան հովիտ, որտեղ կհանդիպի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև հայազգի մասնագետների հետ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում կմասնակցի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին և հանդես կգա ելույթով: Նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, տեղի կունենան նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումները տարբեր երկրների գործընկերների հետ: Նյու Յորքում Փաշինյանը կհանդիպի տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, կայցելի Թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես և Կոլումբիայի համալսարան:
Հայաստանի վարչապետի՝ ԱՄՆ այցի շրջանակում նախատեսվում են համագործակցության մասին հուշագրերի ստորագրում:

Делегация во главе с премьер-министром РА  отбыла в США
Премьер-министр РА принял участие в мероприятиях, посвященных 28-й годовщине независимости Армении в Гюмри.
Ранее отдел информации и связей с общественностью аппарата премьер-министра РА сообщил, что 21 сентября премьер-министр Никол Пашинян посетит с рабочим визитом Соединенные Штаты. 22 сентября Пашинян примет участие в митинге в Гранд-парке в центре Лос-Анджелеса, где он выступит с речью. Глава армянского правительства также проведет встречи с руководством Калифорнии и Лос-Анджелеса, руководителями духовных и светских структур армянской общины восточного побережья США и представителями армянских СМИ. В бизнес-форуме примут участие представители местных деловых кругов.
Из Лос-Анджелеса премьер-министр выедет в Сан-Хосе,  в Силиконовую долину, где встретится с представителями высокотехнологичных компаний, а также с армянскими специалистами.
Затем  Никол Пашинян примет участие в 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке и выступит с речью. Премьер-министр Армении планирует встретиться с генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем, а также провести ряд двусторонних встреч с коллегами из разных стран. В Нью-Йорке Пашинян встретится с представителями местной армянской общины, посетит выставку, посвященную Бархатной революции, и Колумбийский университет.
В рамках визита премьер-министра Армении в США намечается  подписаниеМеморандумов о взаимопонимании.