ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է ԱՄՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է ԱՄՆ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՀՀ վարչապետի գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Գյումրիից թռանք Լոս Անջելես»,- գրել է Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը Գյումրիում մասնակցել է ՀՀ անկախության 28-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել էին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Սեպտեմբերի 22-ին Փաշինյանը կմասնակցի Լոս Անջելեսի կենտրոնում գտնվող Գրանդ Փարք վայրում նախատեսված հանրահավաքին, որտեղ հանդես կգա ելույթով: Հայաստանի կառավարության ղեկավարը նաև հանդիպումներ կունենա Կալիֆորնիայի և Լոս Անջելեսի ղեկավարության, ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների և հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսվում է գործարար համաժողով, որին կմասնակցեն տեղի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Լոս Անջելեսից վարչապետը կայցելի Սան Խոսե՝ Սիլիկոնյան հովիտ, որտեղ կհանդիպի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև հայազգի մասնագետների հետ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում կմասնակցի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին և հանդես կգա ելույթով: Նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, տեղի կունենան նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումները տարբեր երկրների գործընկերների հետ: Նյու Յորքում Փաշինյանը կհանդիպի տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, կայցելի Թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես և Կոլումբիայի համալսարան:
Հայաստանի վարչապետի՝ ԱՄՆ այցի շրջանակում նախատեսվում են համագործակցության մասին հուշագրերի ստորագրում:

Armenian PM and his delegation depart for US on working visit
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia’s delegation led by Prime Minister Nikol Pashinyan departed for the United States on a working visit on September 21.
“We travel to Los Angeles from Gyumri”, the Armenian PM said on Facebook.
Earlier today Pashinyan participated in the Independence Day celebrations in the second largest city of Armenia, Gyumri.
Pashinyan’s working visit will kick off in Los Angeles, where on Sunday, September 22 the Prime Minister will attend a rally and deliver remarks at the Grand Park in downtown Los Angeles. Prime Minister Pashinyan will hold meetings with the authorities of California and Los Angeles, Armenian community organizations’ leaders and Armenian media representatives. A business forum is scheduled with participation of local business circles.
Later on, the Prime Minister will travel to San Jose’s Silicon Valley to meet with representatives of high-tech companies, including Armenian experts.
The Premier will then visit New York to attend and deliver a speech at the 74th General Assembly of the United Nations. A meeting with UN Secretary General António Guterres is planned. A number of bilateral meetings with his counterparts from different countries will be held.
Nikol Pashinyan will also meet with the Armenian community of New York. He will visit an exhibition dedicated to the Velvet Revolution and will call at Columbia University.