ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում բացել են Ջորջ Վաշինգտոնի վերականգնված հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեք տարվա նորոգումից հետո բացվել Է Ջորջ Վաշինգտոնի վերականգնված հուշարձանը՝ վիթխարի կոթողը, որը գտնվում Է ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքի հենց ամենակենտրոնում: Հանդիսավոր արարողությունը՝ ԱՄՆ-ի առաջին տիկին Մելանյա Թրամփի մասնակցությամբ, տեղի Է ունեցել սեպտեմբերի 19-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միջոցառմանը նաեւ հրավիրվել Էին Վաշինգտոնի տարրական դպրոցներից մեկի աշակերտները, որոնք առաջին տիկնոջ հետ կտրեցին ամերիկյան դրոշի գույներով ժապավենը շենքի մուտքի առջեւ: Դրանից անմիջապես հետո հուշարձանը բացեց իր դռներն այցելուների հիմնական զանգվածի համար: Ջորջ Վաշինգտոնի հուշարձանը, որի գագաթ այժմ կարելի Է կրկին բարձրանալ, Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքի ամենաբարձր կառույցն Է: 1884 թվականին շինարարության ավարտի պահին այն նաեւ աշխարհի ամենաբարձր շինությունն Էր, քանի դեռ դրա ռեկորդը մի քանի տարի անց՝ 1889 թվականին, չԷր գերազանցել Փարիզի Էյֆելյան աշտարակը:
The Washington Post թերթի տվյալներով՝ հուշարձանի վերակառուցման համար ընդհանուր առամամբ ծախսվել Է մինչեւ 11 միլիոն դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В столице США открыли отреставрированный Монумент Джорджа Вашингтона
Отреставрированный Монумент Джорджа Вашингтона - огромный обелиск, расположенный в самом центре американской столицы, - был открыт после трех лет ремонта. Торжественная церемония с участием первой леди США Меланьи Трамп прошла в четверг, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На мероприятие были также приглашены ученики одной из начальных школ Вашингтона, которые вместе с первой леди перерезали ленточку в цветах американского флага перед входом в здание. Сразу же после этого монумент открыл свои двери для основной массы посетителей.
Монумент Джорджа Вашингтона, на вершину которого теперь снова можно подняться, является самым высоким строением в американской столице. На момент завершения строительства в 1884 году он являлся и самым высоким строением в мире, пока его рекорд не побила спустя несколько лет, в 1889 году, парижская Эйфелева башня.
По данным газеты The Washington Post, на реконструкцию монумента в общей сложности потрачено до $11 млн.