«Նաիրիտ»-ն ու «Արմավիա»-ն պետությանը պարտք են մոտ 47 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նաիրիտ» գործարանն ու «Արմավիա» ընկերությունը պետության նկատմամբ ունեն մոտ 47 մլրդ դրամ հարկային չմարած պարտավորություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկմանն ասաց ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին:
Սերգեյ Բագրատյանը նկատեց՝ նախագծով նախատեսվում է 56 մլրդ դրամ ԱԱՀ դեբետային մնացորդները վերադարձնել տնտեսավարողներին: Նա հետաքրքրվեց, թե այդ տնտեսավարողներից քանիսն ու որքան ապառք (սահմանված ժամկետում չկատարված հարկի (կամ հաստատագրված վճարի) վճարման գումար) ունեն ՊԵԿ-ին:
«Ժամկետնանց պարտքերը, որոնք ակնկալվում է, որ կվերադարձվեն, 1.4 մլրդ դրամ է: Կա նաև մոտ 47 մլրդ պարտավորություն, որը պատկանում է երկու տնտեսավարողների, որոնք սնանկության վարույթում են: Մեկը «Նաիրիտ» գործարանն է, մյուսը՝ «Արմավիա» ընկերությունը: Այն ավելի քան 50 մլրդը, որ նախատեսում ենք կվերադարձնել հարկ վճարողներին, այս երկու խոշոր ընկերությունները չեն ստանա»,-ասաց Անանյանը:
Նախագծով նախատեսվող 56 մլրդ դրամից շուրջ 5.3 մլրդ դրամը պատկանում է սնանկության վարույթում գտնվող 181 կազմակերպությունների, որոնցից վերոնշյալ երկուսը պետությանը պարտք են մոտ 47 մլրդ: 10 մլրդ դրամ պարտք է «Նաիրիտ»-ը, 37 մլրդ դրամ՝ «Արմավիա»-ն:
Անանյանը շեշտեց՝ նախատեսում են շուրջ 50 մլրդ դրամ վերադարձնել՝ ակնկալելով, որ 1.4 մլրդ հարկեր վճարելու տեսքով հետ է գալու:

Defunct Nairit plant, Armavia have 47 billion drams in outstanding tax obligations, reveals SRC
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The defunct Nairit plant and the defunct Armavia airline have a total of nearly 47 billion drams in outstanding tax obligations, State Revenue Committee President Davit Ananyan said at parliamentary debates on the bill to amend the tax code in response to a question from opposition MP Sergey Bagratyan from the Prosperous Armenia (BHK) party.
Bagratyan noted that the bill envisages the return of 56 billion drams of VAT debit remainders to businesses.  He asked Ananyan to present how many of these businesses have outstanding tax obligations to the tax authority.
“The overdue debts which are expected to be returned are 1,4 billion drams. There is also nearly 47 billion in obligations of two businesses which are currently undergoing bankruptcy proceedings. One is the Nairit plant, the other Armavia. This two major companies will not receive the more than 50 billion drams that we plan to return to taxpayers [companies],” Ananyan said.
Out of the 56 billion nearly 5,3 billion belongs to 181 organizations currently in bankruptcy proceedings.