Աշխարհում տարեկան 2,8 մլն հղի կին եւ նորածին Է մահանում. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում տարեկան 2,8 մլն հղի կին եւ նորածին Է մահանում: Այդ մասին ասված Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ)՝ սեպտեմբերի 19-ին հրապարակված զեկույցում, որը նվիրված Է մանկական մահացությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կանայք եւ նորածիններն առավել խոցելին են ծննդաբերության ժամանակ եւ դրանից անմիջապես հետո: Գնահատումների համաձայն, մահանում Է 2,8 մլն հղի կին եւ նորածին, յուրաքանչյուր 11 վայրկյանը մեկ՝ մեկ հոգի, հիմնականում այնպիսի պատճառներով, որոնք կարելի Է կանխել»,-ասված Է հետազոտության մեջ: Ավագ տարիքի երեխաները նույնպես ռիսկի խմբում են: 2018 թվականին աշխարհում զոհվել Է մինչեւ 15 տարեկան 6,2 մլն երեխա, նրանցից մոտավորապես 5,3 միլիոնի մահը տեղի Է ունեցել երեխայի կյանքի առաջին հինգ տարում: Իսկ 2017 թվականին հղիության եւ ծննդաբերության ընթացքում մահացել Է ավելի քան 290 հազար կին: Ինչպես նշվում Է, չնայած ձեռք բերված առաջընթացին եւ աշխարհում մանկական մահացության նվազմանը, երեխայի մահվան սպառնալիքը ծննդաբերությունից անմիջապես հետո կամ կյանքի առաջին տարիներին մնում Է բարձր: Առավել ռիսկային են առաջին ամիսները, հատկապես եթե երեխան ծնվել Է վաղաժամ կամ չափազանց փոքր, բարդացումներ են եղել ծննդաբերության ժամանակ կամ նա վարակ Է տարել: Միեւնույն ժամանակ ԱՀԿ-ում նշում են, որ 2000 թվականից մանկական մահացությունը կրճատվել Է կիսով չափ, իսկ մայրերի մահացությունը՝ մեկ երրորդով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ: в мире ежегодно умирает 2,8 миллиона беременных женщин и новорожденных
Ежегодно в мире погибает 2,8 миллиона беременных женщин и новорожденных, говорится в опубликованном в четверг докладе Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), посвященном детской смертности.
"Женщины и новорожденные наиболее уязвимы во время родов и сразу после них. По оценкам, погибает 2,8 миллиона беременных женщин и новорожденных, один каждые 11 секунд, в основном от предотвратимых причин", - говорится в исследовании.
Дети старшего возраста также в группе риска. В 2018 году в мире погибло 6,2 миллиона детей в возрасте до 15 лет, из них порядка 5,3 миллиона смертей произошли в первые 5 лет жизни ребенка. А в 2017 году от осложнений во время беременности и родов скончалось свыше 290 тысяч женщин,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как отмечается, несмотря на достигнутый прогресс и снижение детской смертности в мире, угроза гибели ребенка сразу после родов или в первые годы жизни остается высокой. Наибольший риск представляют первые месяцы, особенно если ребенок родился недоношенным или слишком маленьким, произошли осложнения во время родов или он столкнулся с инфекцией.
В тоже время, в ВОЗ отмечают, что с 2000 года детская смертность сократилась на половину, а смертность матерей на треть.