Կառավարությունը հավանություն տվեց «Երեխայի իրավունքների մասին» արձանագրության ստորագրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «Երեխայի իրավունքների մասին» Կոնվենցիայի՝ հաղորդագրություններ ներկայացնելու կարգի վերաբերյալ կամընտիր արձանագրության ստորագրման առաջարկությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, կամընտիր արձանագրությունն ընդունվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 66-րդ նստաշրջանի 89-րդ լիագումար նիստում 2011 թվականի դեկտեմբերի 19-ին:
Արձանագրությունը ստորագրվել է 51 պետության կողմից, ուժի մեջ է մտել 41 պետության համար: Այն բաց է ստորագրման ցանկացած պետության համար, որը ստորագրել, վավերացրել է «Երեխայի իրավունքների մասին» Կոնվենցիան կամ դրա երկու կամընտիր արձանագրություններից որևէ մեկը, կամ միացել է դրանց:
Արձանագրությունը կոչված է ամրապնդելու ու լրացնելու ազգային և տարածաշրջանային մեխանիզմները, որոնք երեխաներին հնարավորություն են տալիս բողոքներ ներկայացնել իրենց իրավունքների խախտումների դեմ:
Արձանագրության կարևորությունը կայանում է նրանում, որ այն հնարավորություն է տալիս Երեխաների իրավունքների կոմիտեին իրականացնելու մի շարք գործառույթներ, որոնք ուղղված են ամրապնդելու և լրացնելու այդպիսի ազգային մեխանիզմները, ինչպես նաև ընդլայնելու Կոնվենցիայի և համապատասխան դեպքերում դրա՝ «Մանկավաճառության, երեխաների մարմնավաճառության ու մանկական պոռնոգրաֆիայի մասին» և Կոնվենցիային կից՝ «Զինված հակամարտություններին երեխաների մասնակցության վերաբերյալ» կամընտիր արձանագրությունների կիրարկումը:
Ստորագրելով Արձանագրությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կստանձնի պարտավորություն պատշաճ ուշադրություն դարձնել իր իրավազորության ներքո գտնվող անձանց բողոքների վերաբերյալ Կոմիտեի տեսակետներին, առաջարկություններին և Կոմիտե ներկայացնել գրավոր պատասխան, այդ թվում՝ տեղեկություններ՝ Կոմիտեի տեսակետների և առաջարկությունների լույսի ներքո ձեռնարկված եւ նախատեսված ցանկացած գործողության վերաբերյալ:
Բացի այդ, Արձանագրության կողմ հանդիսանալու դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է ճանաչել Կոմիտեի՝ այնպիսի հաղորդագրություններ ստանալու ու քննարկելու իրավասությունը, որով մեկ Կողմ պետությունը պնդում է, որ մեկ այլ Կողմ պետություն չի կատարում Կոնվենցիայով կամ դրա երկու կամընտիր արձանագրություններից որեւէ մեկով սահմանված իր պարտավորությունները: Նման իրավասությամբ Կոմիտեն օժտվում է միայն այդ մասին Կողմ պետության համապատասխան հայտարարության դեպքում:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիայի՝ հաղորդագրություններ ներկայացնելու կարգի վերաբերյալ կամընտիր արձանագրության ստորագրումը:

Правительство одобрило подписание Протокола о правах ребенка
Правительство одобрило предложение подписать Факультативный протокол к Конвенции о правах ребенка. Как сообщает «Арменпресс», Факультативный протокол был принят на 89-м пленарном заседании 66-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 19 декабря 2011 года.
Протокол был подписан 51 государством и вступил в силу для 41 государства. Он открыт для любого подписавшего его государства, которое подписало, ратифицировало или присоединилось к Конвенции о правах ребенка или к одному из двух факультативных протоколов к ней.
Протокол призван укрепить и дополнить национальные и региональные механизмы, позволяющие детям жаловаться на нарушения их прав.
Важность протокола заключается в том, что он дает возможность Комитету по правам детей выполнять ряд функций, направленных на укрепление и дополнение таких национальных механизмов, а также расширение применения факультативных протоколов к Конвенции и в соответствующих случаях к ней - «О торговле детьми, детской проституции и детской порнографии» и «Об участии детей в вооруженных конфликтах”.
Подписав протокол, Республика Армения возьмет на себя обязательство уделять должное внимание точкам зрения, предложениям Комитета по жалобам лиц, находящихся в его юрисдикции, и представить в Комитет письменный ответ, в том числе сведения о любых действиях, предпринятых и предусмотренных в свете мнений и предложений Комитета.
Кроме того, являясь стороной Протокола, Республика Армения может признать правомочие комитета на получение и рассмотрение сообщений, в которых государство одной стороны утверждает, что другое государство не выполняет свои обязательства, установленные конвенцией или одним из двух факультативных протоколов к ней.
С учетом вышеизложенного Министерство юстиции Республики Армения считает целесообразным подписать Факультативный протокол о порядке представления докладов о Конвенции о правах ребенка.