Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Լատվիայի փոխվարչապետ, ՊՆ նախարար Արտիս Պաբրիկսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի  նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի պաշտոնական այցը Ռիգա մեկնարկել է Լատվիայի փոխվարչապետ, ՊՆ նախարար Արտիս Պաբրիկսի հետ հանդիպումով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վաչությունից, զրուցակիցները դրական են գնահատել  հայ-լատվիական դինամիկ զարգացող հարաբերությունները՝ վերահաստատելով փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու փոխգործակցության դեռևս չիրացված ներուժի լիարժեք իրացման և երկկողմ օրակարգի առավել ընդլայնման ուղղությամբ: Կողմերը նշել են, որ հայ-լատվական հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի ու փոխըմբռնման վրա և ուղենշեցին տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք հետագա քայլերը:
Անդրադառնալով պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանը՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ առկա է ինչպես ՆԱՏՕ, այնպես էլ անդամ պետությունների հետ արդյունավետ համագործակցության օրակարգ, որի շարժիչ ուժը Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրն է։ Բարձր է գնահատվել Աֆղանստանում և Կոսովոյում հայ խաղաղապահների մասնակցությունը։ ԱԳ նախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու և ընդլայնելու իր ներդրումը խաղաղության պահպանման և մարդասիրական գործողությունների միջազգային ջանքերում:
Լատվիայի փոխվարչապետի խնդրանքով՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ Հայաստանի դիրքորոշումը։
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ ԱԳ նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է հայկական կողմի մոտեցումներն ու դիրքորոշումը՝ առանձանահատուկ շեշտելով խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման և ամրապնդման կարևորությունը:

Зограб Мнацаканян встретился с вице-премьером Латвии и министром обороны Артисом Пабриксом
Официальный визит министра иностранных дел Республики Армения Зограба Мнацаканяна в Латвию начался со встречи с вице-премьером Латвии и министром обороны Артисом Пабриксом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники положительно оценили динамично развивающиеся армяно-латвийские отношения, подтвердили взаимную готовность приложить все усилия для полноценной реализации пока еще не реализованного потенциала взаимодействия и дальнейшего расширения двусторонней повестки. Стороны отметили, что армяно-латвийские отношения основаны на взаимном уважении и взаимопонимании и наметили дальнейшие шаги по активизации диалога на различных уровнях.
Касаясь сотрудничества в сфере обороны, Зограб Мнацаканян отметил, что существует повестка эффективного сотрудничества, как с НАТО, так и с его государствами-членами, движущей силой которой является программа действий индивидуального партнерства Армения – НАТО. На встрече было высоко оценено участие армянских миротворцев в Афганистане и Косово. Министр иностранных дел Мнацаканян подтвердил готовность Армении продолжать и расширять свой вклад в международные усилия по сохранению мира и гуманитарных действий.
По просьбе вице-премьера Латвии глава МИД Армении представил внешнеполитические приоритеты Армении, позицию Армении по ряду вопросов региональной повестки.
Обращаясь к процессу мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, министр иностранных дел Мнацаканян представил подходы и позицию армянской стороны, особо подчеркнув важность формирования и укрепления среды, способствующей миру.