Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավարը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դեսպանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է վերադառնալ Երևան՝ ծառայելու որպես ԵՄ դեսպան. Անդրեա Վիկտորինը 2007-2009թթ. զբաղեցրել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանի պաշտոնը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին և ի դեմս նրա՝ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին այն հիմնարար աջակցության համար, որը ցուցաբերվում է Հայաստանին: «Այդ աջակցությունը եղել է անցյալում, կա այսօր և, հուսով եմ, կլինի նաև ապագայում»,- նշել է նախագահը։
Անդրեա Վիկտորինն իր խոսքում ասել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել ՀՀ-ին բարեփոխումների գործընթացում: «Շատ ուրախ ենք, որ ունենք համաձայնագիր, ունենք հիմք և ճանապարհային քարտեզ, որը հնարավորություն է տալիս աշխատել այդ ամենն ավելի արագ կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,-ասել է նա: Դեսպանը նշել է, որ ունի բազմաթիվ գաղափարներ, որոնք մտադիր է իրագործել իր պաշտոնավարման ընթացքում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է համապարփակ և ընդլայնված համագործակցությունը Եվրամիության և ԵՄ անդամ երկրների հետ:

New EU Ambassador to Armenia presents credentials to President Sarkissian
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. New Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin today presented her credentials to Armenian President Armen Sarkissian, the Presidential Office told Armenpress.
The EU Ambassador said it’s a great honor for her to return to Yerevan and to serve as an EU Ambassador (she served as German Ambassador to Armenia in 2007-2009).
President Sarkissian congratulated the Ambassador and in the person of her thanked the EU for the fundamental support provided to Armenia. “That support existed in the past, exists today, and I hope it will exist also in the future”, the President said.
Andrea Wiktorin said the EU is ready to support Armenia in the reforms process. “We are very happy that we have an agreement, a base and a roadmap which enables to implement it faster”, she said. The Ambassador said she has numerous ideas which she is going to implement during her tenure.
The sides also exchanged views on the Armenia-EU partnership agenda. President Sarkissian highlighted the comprehensive and enhanced partnership with the EU and its member states.