Եվրախորհրդարանը քվեարկեց Լագարդին ԵԿԲ-ի ղեկավարի պաշտոնում նշանակելու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) պատգամավորները ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ հավանություն են տվել Քրիստին Լագարդին Եվրոպայի կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) ղեկավարի պաշտոնում նշանակելուն:
Քվեարկությունը տեղի Է ունեցել սեպտեմբերի 17-ին Ստրասբուրգում կայացած լիագումար նիստում, որը հեռարձակվել Է Եվրախորհրդարանի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լագարդին ԵԿԲ-ի ղեկավար նշանակելու օգտին քվեարկել են 649 պատգամավորներից 394-ը: Ավելի վաղ Լագարդի թեկնածությունը պաշտպանել Է ԵԽ-ի Էկոնոմիկայի եւ դրամական գործերի կոմիտեն:
Այժմ ԵՄ-ի անդամ երկրների ղեկավարները հոկտեմբերի 17-18-ին կայանալիք գագաթնաժողովում պետք Է հաստատեն նրա նշանակումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The European Parliament backed Christine Lagarde on Tuesday as the next president of the European Central Bank, paving the way for her to become the first woman to hold the post, Reuters reports.
Lawmakers voted 394 in favor, 206 against and with 49 abstentions in the parliament’s plenary in Strasbourg.
A shrewd negotiator who has run the International Monetary Fund but has little monetary policy experience, Lagarde was selected in July by EU leaders to replace Mario Draghi from Nov. 1 at the helm of the bloc’s most powerful financial institution.
EU leaders will formalize her appointment at a regular summit in mid October for an eight-year term.