Իսրայելում մեկնարկել են երկրի պատմության մեջ առաջին կրկնական խորհրդարանական ընտրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 17-ին տեղական ժամանակով 07:00-ին (Երեւանի ժամանակով 08:00-ին) քվեարկության համար բացվել են տեղամասերն Իսրայելի պատմության մեջ առաջին կրկնական խորհդարանական ընտրություններում: Դրանց արդյունքներով կորոշվի 22-րդ գումարման Կնեսետի կազմը, ինչպես նաեւ պետք Է կազմավորվի կառավարական կոալիցիա եւ նշանակվի վարչապետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Իշխանությունների տվյալներով՝ Իսրայելում ընթացող ընտրություններում կարող Է քվարկել ավելի քան 6,3 միլիոն մարդ:
Երկրում կրկնական խորհրդարանական ընտրություններ են անցկացվում այն պատճառով, որ վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն ապրիլի 9-ի կայացած նախորդ ընտրությունների արդյունքում չկարողացավ օրենքով իրեն հատկացված 42-օրյա ժամկետում համաձայնության գալ կոալիցիայի ստեղծման շուրջը, որը 21-րդ գումարման Կնեսետում վերահսկեր 120 տեղերից նվազագույն անհրաժեշտ 61 տեղը:
Դրանց մասնակցելու համար գրանցված են շուրջ երեք տասնյակ կուսակցություններ, սակայն 3,25 տոկոս Էլեկտորալ արգելքի հաղթահարման հույս կարող են ունենալ, եթե հավատանք սոցիոլոգներին, 12-ից պակաս կուսակցություններ: Հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների համաձայն՝ հաղթանակի հիմնական հավակնորդներն են Նաթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցությունը եւ «Կախոլ-Լավան» կուսակցությունների կենտրոնամետ դաշինքը («Սպիտակ-երկնագույն» դաշինք, այդպես Է անվանված Իսրայելի դրոշի գույներով)՝ Իսրայելի բանակի գլխավոր շտաբի նախկին ղեկավար Բենի Գանցի գլխավորությամբ:
Ելքահարցումների արդյունքները կհրապարակվեն ժամը 22:00-ին ընտրատեղամասերի փակումից անմիջապես հետո, իսկ ձայների հաշվման առաջին պաշտոնական տվյալներն սպասվում են մի քանի ժամ անց, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Израиле начались первые в истории страны повторные парламентские выборы
Участки для голосования открылись во вторник в 07:00 по местному времени (совпадает с московским) на первых в истории Израиля повторных парламентских выборах. По их итогам определится состав Кнессета 22-го созыва, а также должна быть сформирована правительственная коалиция и назначен премьер-министр, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным властей, в Израиле на этих выборах смогут проголосовать более 6,3 млн человек.
Повторные парламентские выборы проводятся в Израиле из-за того, что премьер-министр Биньямин Нетаньяху после предыдущего волеизъявления 9 апреля не смог в отведенный ему законом 42-дневный срок договориться о создании коалиции, которая контролировала бы минимально необходимое 61 из 120 мест в Кнессете 21-го созыва.
Для участия в них зарегистрированы порядка трех десятков партий, однако рассчитывать на преодоление электорального барьера в 3,25%, если верить социологам, могут менее дюжины. Согласно последним опросам общественного мнения, основными претендентами на победу являются партия "Ликуд" Нетаньяху и центристский блок партий "Кахоль-Лаван" (блок "Бело-голубые", названный так по цветам израильского флага) во главе с бывшим главой Генштаба израильской армии Бени Ганцем.
Результаты экзитполов будут опубликованы сразу после закрытия участков в 22:00, а первые официальные данные подсчета голосов ожидаются спустя несколько часов.