ՍԴ երկու անդամների հատուկ կարծիքն ակնհայտ է դարձնում կայացված որոշման ապօրինությունը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունում եմ ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ վարչապետն ասաց Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում հրավիրած ասուլիսի ժամանակ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ շատ իրավաբաններ պնդում են, թե ՍԴ-ն կայացրել է ապօրինի որոշում, սակայն նա զգուշավորությամբ է վերաբերվել այդ հայտարարություններին:
«Բայց ՍԴ երկու անդամների հատուկ կարծիքի հրապարակումն ակնհայտ է դարձնում, որ ՍԴ-ն կայացրել է ապօրինի որոշում: Ինչո՞ւ է ՍԴ-ն կայացրել ապօրինի որոշում. գիտեք՝ ինչու, գիտեք՝ ով է ՍԴ նախագահը, ինչպես է դարձել ՍԴ նախագահ, ում միջոցով եւ ում համար։ Եվ ես ձեզ ասեմ՝ այդ որոշումն ընդունած դատավորներից, ես երեքը չգիտեմ, բայց առնվազն երկուսը Մարտի 1-ի հետ ուղիղ կապ ունեն, եւ անհասկանալի է, թե ինչու ինքնաբացարկ չեն հայտնել եւ ինչու են մասնակցել այդ գործով որոշման կայացմանը։ Կարծում եմ՝ ԱԺ նախագահը նկատի է ունեցել, որ պետք է այս իրավիճակը քննարկվի, թե արդյոք իրավական ընթացակարգեր կան, որովհետեւ ՀՀ ՍԴ-ն ինչպես հիմնադրման օրից՝ շարունակելու է գործել Հայաստանի ժողովրդի դե՞մ։ ՍԴ-ն իր ողջ գործունեությամբ Հայաստանի բոլոր դժբախտությունների համահեղինակ է՝ սկսած ընտրությունների կեղծումից։ 1996-ից սկսած՝ ՍԴ-ն ընտրությունների բոլոր կեղծիքները վավերացնող մարմին է, եւ հիմա իրենք մտածում են՝ պիտի շարունակեն գործել ժողովրդի դե՞մ, հանուն կոռուպցիայի, հանուն կեղծիքների՞։ Իրենք դա են հայտարարում»,- ասաց վարչապետը: Նա նշեց, որ Հայաստանի ԱԺ-ն եւ ժողովուրդը պետք է մտածեն՝ ինչ են անելու ՍԴ-ի հետ, եւ խոսքը քաղաքական գնահատականի մասին չէ:

Особое мнение двух членов КС показывает незаконность принятого КС решения: премьер
Премьер-министр Армении Никол Пашинян приветствует заявление спикера НС Арарата Мирзояна о ситуации вокруг Конституционного суда. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении заявил во время пресс-конференции в Ванадзорском технологическом центре.
По словам Никола Пашиняна, многие юристы утверждают, что Конституционный суд принял незаконное решение, но он очень осторожно относится с таким заявлениям.
«Но публикация особого мнения двух членов КС показывает, что СК принял незаконное решение. Почему Конституционный суд принял незаконное решение? Вы знаете почему, вы знаете, кто является председателем КС, как он стал председателем КС, через кого и для кого. И я скажу вам, что из судей, которые приняли это решение, я не знаю трех, но по крайней мере двое имеют прямую связь с событиями 1 марта, и неясно, почему они не взяли самоотвод и почему они участвовали в принятии этого решения. Думаю, что председатель НС имел в виду, что эту ситуацию следует обсудить, чтобы выяснить, есть ли какие-либо юридические процедуры, потому что Конституционный суд Республики Армения будет продолжать действовать против народа Армении.
КС является соавтором всех несчастий Армении всей своей деятельностью, начиная с фальсификации выборов. С 1996 года Конституционный суд является органом, одобрившим все фальсификации выборов, и теперь они думают, должны ли они продолжать действовать против народа, ради коррупции, ради мошенничества. Они заявляют именно это», - сказал премьер.
Он отметил, что Национальное Собрание и народ Армении должны подумать о том, что они будут делать с Конституционным судом, и речь не о политической оценке.