Տեղի ունեցած Երկրաշարժն ապացուցեց, որ Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարի փլուզման վտանգ չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս տարվա հուլիսի վերջին բարձրացած աղմուկին, թե Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է` ընդգծելով, որ հանքի պոչամբարի պատվարի փլուզման վտանգ չկա, ինչի ապացույցն է նախօրեին տեղի ունեցած երկրաշարժը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այդ մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է եւ ամեն պահի կարող է փլվել:
Միանգամից ասեմ, որ եթե այդ պնդումները ճշմարիտ լինեին, Թեղուտի պոչամբարի պատվարը պիտի նախորդ օրը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով փլված լիներ (կամ գոնե ճաքեր, դեֆորմացվեր), որովհետեւ հանքի շրջանում 2-4 բալ երկրաշարժ է գրանցվել:
Հենց սա նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ մինչեւ վերջ գնալ ճշմարտության հետեւից: Այդ օրերին կառավարության վրա շատ մեծ ճնշում կար՝ դադարեցնել Թեղուտի հանքի աշխատանքը: Եթե այդպես վարվեինք, ավելի քան 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի, իսկ չշահագործվող հանքը ավելի մեծ պրոբլեմ կդառնար, որովհետեւ չէր լինի նրա համար պատասխանատու որեւէ սուբյեկտ, որի առաջ հնարավոր կլիներ պահանջներ դնել, այդ թվում անվտանգությունն ու բնապահպանական նորմերն ապահովելու իմաստով:
Եւ մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով. Տեսչական մարմինները գնացին եւ մանրամասն ստուգում իրականացրին, որի արդյունքում եզրակացրին, որ պատվարի փլուզման վտանգ չկա, եւ նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը:
Սրանից հետո հանքը շահագործողի առաջ դրվեց պահանջ՝ իրականացնել պոչամբարի պատվարի փորձաքննություն եւ ապահովել դրա երկարաժամկետ անվտանգությունը:
Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա, եթե այս պայմանը չապահովվի, հանքը չի շահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր գա: Սա է ճշմարտության իրավական ճանապարհը:
Իսկ նրանք, ովքեր պնդում էինք, որ Թեղուտի հանքը փլուզվելու է, հիմա որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ են: Իհարկե՝ ոչ: Որովհետեւ նրանք ամեն ինչ կարող են պնդել:
Իսկ եթե կառավարությունը ճնշումներին տրվեր՝ որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ էր: Իհարկե, այո: Առնվազն՝ Հայաստանի ներդրումային վարկանիշը նվազեցնելու,գործազուրկ մնացած 940 աշխատողների, նվազած հարկերի եւ տնտեսական ցուցանիշների համար»,- գրել է Փաշինյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed the recent concerns in July purporting that the Teghut mine’s tailings dam is on the verge of collapse. The PM emphasized that there is no risk of collapse and the safety of the structure has been proven by the latest earthquake
“If these claims were to be true the Teghut mine’s tailings dam should had collapsed or at least breached or deformed as a result of the recent earthquake, because the magnitude recorded near the mine was 2-4,” the PM said on Facebook.
“This is exactly what I mean when I say pursue the truth,” the PM said in reference to a recent speech.
During those days there was a great deal of pressure on the government to shut down the Teghut mine. If we were to do so more than 900 people would’ve lost their jobs, and the suspended mine would become a problem because there would be no entity responsible for it to whom demands would be possible to bring forward, including in terms of securing environmental and safety norms,” he said.
The PM said inspections at the mine had earlier showed that there is no risk of collapse and the earthquake only proved this to be accurate.
“After this the mine operator was issued a demand to carry out studies of the tailings dam and secure its long-term safety. If this demand is secures, the mine will be operates as much as I would dislike it, if this demand isn’t met the mine will not be operated, as much as I would like it. This is the true path of the truth”.