Տեղի ունեցած Երկրաշարժն ապացուցեց, որ Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարի փլուզման վտանգ չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս տարվա հուլիսի վերջին բարձրացած աղմուկին, թե Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է` ընդգծելով, որ հանքի պոչամբարի պատվարի փլուզման վտանգ չկա, ինչի ապացույցն է նախօրեին տեղի ունեցած երկրաշարժը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այդ մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է եւ ամեն պահի կարող է փլվել:
Միանգամից ասեմ, որ եթե այդ պնդումները ճշմարիտ լինեին, Թեղուտի պոչամբարի պատվարը պիտի նախորդ օրը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով փլված լիներ (կամ գոնե ճաքեր, դեֆորմացվեր), որովհետեւ հանքի շրջանում 2-4 բալ երկրաշարժ է գրանցվել:
Հենց սա նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ մինչեւ վերջ գնալ ճշմարտության հետեւից: Այդ օրերին կառավարության վրա շատ մեծ ճնշում կար՝ դադարեցնել Թեղուտի հանքի աշխատանքը: Եթե այդպես վարվեինք, ավելի քան 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի, իսկ չշահագործվող հանքը ավելի մեծ պրոբլեմ կդառնար, որովհետեւ չէր լինի նրա համար պատասխանատու որեւէ սուբյեկտ, որի առաջ հնարավոր կլիներ պահանջներ դնել, այդ թվում անվտանգությունն ու բնապահպանական նորմերն ապահովելու իմաստով:
Եւ մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով. Տեսչական մարմինները գնացին եւ մանրամասն ստուգում իրականացրին, որի արդյունքում եզրակացրին, որ պատվարի փլուզման վտանգ չկա, եւ նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը:
Սրանից հետո հանքը շահագործողի առաջ դրվեց պահանջ՝ իրականացնել պոչամբարի պատվարի փորձաքննություն եւ ապահովել դրա երկարաժամկետ անվտանգությունը:
Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա, եթե այս պայմանը չապահովվի, հանքը չի շահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր գա: Սա է ճշմարտության իրավական ճանապարհը:
Իսկ նրանք, ովքեր պնդում էինք, որ Թեղուտի հանքը փլուզվելու է, հիմա որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ են: Իհարկե՝ ոչ: Որովհետեւ նրանք ամեն ինչ կարող են պնդել:
Իսկ եթե կառավարությունը ճնշումներին տրվեր՝ որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ էր: Իհարկե, այո: Առնվազն՝ Հայաստանի ներդրումային վարկանիշը նվազեցնելու,գործազուրկ մնացած 940 աշխատողների, նվազած հարկերի եւ տնտեսական ցուցանիշների համար»,- գրել է Փաշինյանը:

Землетрясение доказало, что нет угрозы обрушения хранилища отходов Техутского месторождения: Пашинян
Землетрясение доказало, что нет угрозы обрушения хранилища отходов Техутского
месторождения: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян коснулся шума, поднятого в конце июля этого года, относительно того, что плотина хранилища отходов Техутского месторождения находится на грани разрушения, подчеркнув, что угрозы обрушения плотины хранилища отходов нет, доказательством чего является землетрясение, произошедшее накануне. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян написал на своей странице в Facebook.
“В конце июля поднялся большой шум о том, что, якобы, плотина хранилища отходов Техутского месторождения находится на грани разрушения и в любой момент может обрушиться.
Скажу сразу, что если бы эти утверждения были правдивыми, плотина Техутского хранилища отходов должна была быть разрушена в результате произошедшего накануне землетрясения (или хотя бы появились бы трещины, была бы деформирована), потому что в районе рудника было зафиксировано землетрясение в 2 - 4 балла. Именно это я имею в виду, когда говорю, что надо до конца идти за истиной. В эти дни на правительство было очень большое давление - прекратить работу Техутского месторождения.
Если бы мы поступили так, более 900 человек вновь остались бы без работы, а неэксплуатируемый рудник стал бы большой проблемой, потому что не было бы ни одного ответственного за него субъекта, перед которым можно было бы выдвинуть требования, в том числе и в плане обеспечения безопасности и экологических норм. И мы решили пойти другим путем. В результате проверки выяснилось, что угрозы обрушения плотины нет, и землетрясение предыдущего дня доказало правдивость этого утверждения. После этого перед эксплуататором рудника было выдвинуто требование провести экспертизу плотины хранилища отходов и обеспечить его долгосрочную безопасность.
Если это условие будет обеспечено, рудник будет эксплуатироваться, как бы это не нравилось, если это условие не будет обеспечено, рудник не будет эксплуатироваться.
А те, кто утверждал, что плотина Техутского хранилища отходов обрушится, теперь понесут какую-либо ответственность? Конечно нет. Потому что они и будут это утверждать.
А если бы правительство поддалось на давление, то оно понесло бы какую-либо ответственность? Конечно да. По крайней мере, за снижение инвестиционного рейтинга Армении, 940 безработных, снижение налогов и экономических показателей”, - написал Пашинян.