«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Մուտքի արտոնագրերի ազատականացմանը մոտենում ենք քայլ առ քայլ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթը գրում է. «Հայաստանը  ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման առումով  արդեն  գործընթացային փուլ է  սկսել, թեեւ Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ  մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ բանակցությունները դեռեւս չեն մեկնարկել: Ներկայումս հայկական կողմը աշխատանքներ է  իրականացնում մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի  համար:
Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին լրագրողներրի հետ զրույցում հույս էր հայտնել, որ շուտով Հայաստանի համար տեսանելի կլինեն ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման արդյունքները եւ հավելել, որ մուտքի արտոնագրի ռեժիմի ազատականացումը Արևելյան գործընկերության առաջիկա նպատակներից է։
«Այս ուղղությամբ ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից տարվում են նպատակաուղղված աշխատանքներ, թե՛ ԵՄ համապատասխան կառույցների, թե՛ հատկապես ԵՄ անդամ երկրների հետ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ խնդրո առարկան գտնվում է հենց վերջիններիս իրավասության շրջանակներում», թերթի հետ  զրույցում ասել է ՀՀ  փոխարտգործնախարար Ավետ Ադոնցը»:

“Айастани Анрапетутюн”: Шаг за шагом приближаемся к либерализации визового режима
Газета “Айастани Анрапетутюн” пишет: “Армения уже начала процесс либерализации визового режима с ЕС, хотя сами переговоры по либерализации визового режима между Арменией и ЕС пока не ведутся. В настоящее время армянская сторона проводит работы по началу диалога по либерализации визового режима.
Посол ЕС в Армении Петр Свитальский в беседе с журналистами выразил надежду, что скоро Армения увидет результаты либерализации визового режима с ЕС и добавил, что либерализация визового режима является одной из ближайших целей Восточного партнерства.
“В этом направлении МИД Армении проводит целенаправленную работу как с соответствующими структурами ЕС, так и со странами-членами ЕС, учитывая то обстоятельство, что данный вопрос находится именно в рамках их компетенции”, - сказал в беседе с газетой заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц”.