«Վիսկիների մեծագույն հավաքածուն» կդրվի Sotheby՚s-ի աճուրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատմության մեջ վիսկիների ամենաթանկ հավաքածուն կներկայացվի Sotheby՚s-ի աճուրդում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են աճուրդների տան մամուլի ծառայությունում:
«Քանի որ հավաքորդների շրջանում անշեղորեն աճում Է շոտլանդական վիսկիի ամենանրբաճաշակ եւ հազվագյուտ տեսակների պահանջարկը, այս աշնանը Sotheby՚s-ը կներկայացնի աճուրդների պատմության մեջ «Վիսկիների մեծագույն հավաքածուն», որը ոչ միայն կդառնա վիսկիների ամենաթանկ հավաքածուն աճուրդների պատմության մեջ, այլեւ Sotheby՚s-ի պատմության մեջ առաջին աճուրդը, որտեղ կներկայացվեն մեկ սեփականատիրոջ սպիրտային խմիչքները»,- հայտնել են կազմակերպության մամուլի ծառայությունում:
Հավաքածուն ընդգրկում Է շոտլանդական վիսկու առավել ամբողջական նմուշակազմը մասնավոր «մառանից», եւ գնահատվում Է 4 մլն ֆունտ ստեռլինգ (4,8 մլն դոլար): Ընդամենն աճուրդի կհանեն 394 լոտ՝ 467 շիշ եւ 9 տակառ: Թոփ-լոտը կդառնա 1926 թվականի 60-ամյա Macallan-ը, որը գնահատվում Է 350-450 հազար ֆունտ: Sotheby՚s-ի առցանց աճուրդները կբացվեն սեպտեմբերի 27-ին եւ կավարտվեն օֆֆլայն-աճուրդով, որը հոկտեմբերի 24-ին տեղի կունենա Լոնդոնում եւ նվիրված կլինի կոլեկցիոն ավտոմեքենաների աճուրդին, որը 2007 թվականից ամեն տարի անցկացվում Է Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում:

"Величайшая коллекция виски" будет выставлена на торги Sotheby's
Самая дорогая в истории коллекция виски будет представлена на торгах аукциона Sotheby's. Как передает Арменпресс, об этом сообщили "Интерфаксу" в пресс-службе аукционного дома.
"Поскольку в среде коллекционеров неуклонно растет спрос на самые изысканные и редкие сорта шотландского виски, этой осенью Sotheby's представит "Величайшую коллекцию виски", которая не только станет самой дорогой коллекцией виски в истории аукционов, но и первыми торгами в истории Sotheby's, на которых будут представлены спиртные напитки одного владельца", - сообщили в пресс-службе организации.
Коллекция охватывает наиболее полный ассортимент шотландского виски, происходящего из частного "погреба", и оценивается в 4 млн фунтов стерлингов ($4,8 млн). Всего на торги выставят 394 лота: 467 бутылок и 9 бочек. Топ-лотом станет 60-летний Macallan 1926 года, который оценивают в 350-450 тысяч фунтов.
Онлайн-торги аукциона откроются 27 сентября и завершатся оффлайн-аукционом, который пройдет 24 октября в Лондоне и будет приурочен к аукциону коллекционных автомобилей, который с 2007 года ежегодно проходит в британской столице.