Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում մեկնարկել է Մակրոտնտեսական մոդելավորման 22-րդ համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում մեկնարկել է կենտրոնական բանկերի Մակրոտնտեսական մոդելավորման 22-րդ համաժողովը՝ «Ընդլայնելով դրամավարկային քաղաքականության սահմանները» (Advancing the Frontiers of Monetary Policy) թեմայով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Նուրբեկյանը նշել է, որ համաժողովի թեման ինքնին խոսում է դրամավարկային քաղաքականության կառուցակարգերի ձևավորման գործում կենտրոնական բանկերի անցած և անցնելիք երկար ուղու մասին: «Համաժողովը մի հարթակ է, որտեղ կենտրոնական ու ազգային բանկերի ներկայացուցիչները և ակադեմիական աշխարհը կարող են քննարկել դրամավարկային քաղաքականության արդի հարցերը և դրանց լուծումները: Այդ հարցերը գնալով ավելի բարդանում են: Բարձրանում են նաև կենտրոնական և ազգային բանկերից ակնկալիքները», ասել է նա:
Եռօրյա համաժողովի նպատակն է մակրոտնտեսական քաղաքականություն իրականացնողներին և ակադեմիական շրջանակներին հնարավորություն ընձեռել քննարկել քաղաքականության մշակման մեջ օգտագործվող մոդելների արդի խնդիրները և զարգացման նոր ուղղությունները։ Համաժողովի հիմնական խոսնակներն են Մորիս Օբստֆելդտը՝ Բերքլիի համալսարանի դասախոս, Դուգլաս Լաքստոնը՝ միջազգային փորձագետ, Թոմաս Հոլուբը՝ Չեխիայի ազգային բանկի խորհրդի անդամ և Ասսաֆ Ռազինը՝ Թել-Ավիվի համալսարանի դասախոս։
Մակրոտնտեսական մոդելավորման 22-րդ համաժողովին մասնակցում են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Եվրոպական կենտրոնական բանկի, Ավստրիայի, Կանադայի, Իտալիայի, Լատվիայի, Նորվեգիայի, Նոր Զելանդիայի, Չեխիայի, Բելգիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Հունգարիայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի Դաշնության, Չիլիի,  Ուկրաինայի, Վրաստանի, Ֆիլիպինների ազգային և կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մի շարք միջազգային հեղինակավոր համալսարանների գիտնականներ և դասախոսներ:
Համաժողովի հիմնական թեմաներն են գնաճի նպատակադրման ռազմավարությունը, «ոչ-ստանդարտ» դրամավարկային քաղաքականությունը, դրամավարկային քաղաքականության իրականացման ընթացքում ֆինանսական ցուցանիշների դերը, ինչպես նաև մակրոքաղաքականության մոդելավորմանն առնչվող այլ արդիական հարցեր:
Համաժողովին ուղիղ հեռարձակմամբ հնարավոր է հետևել հետևյալ հղումների օգնությամբ.
1. ՀՀ ԿԲ ֆեսբուքյան էջում (https://www.facebook.com/cba.arm/posts/1423230271159115?notif_id=1568181541667852&notif_t=page_post_reaction&ref=notif):
2. ՀՀ ԿԲ յութուբյան ալիքով (https://www.youtube.com/channel/UCLokAfM87k0QoJrLNxtBSdQ/feed):
Սա երկրորդ նման համաժողովն է Հայաստանում: 2016 թ-ի սեպտեմբերին Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում անցկացվել է «Մակրոտնտեսագիտության արդի խնդիրները» թեմայով մակրոտնտեսական մոդելավորման համաժողովը:

В Учебно-исследовательском центре Дилижана начался 22-й Форум макроэкономического моделирования
В Дилижанском учебно-исследовательском центре Центрального банка Армении начался 22-й Форум по макроэкономическому моделированию центральных банков на тему “Расширяя границы денежно-кредитной политики” (Advancing the Frontiers of Monetary Policy). Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЦБ Армении, приветствуя участников форума, руководитель учебно-исследовательского центра Дилижана Армен Нурбекян отметил, что тема форума сама по себе говорит о пройденном и предстоящем пути центральных банков в деле формирования механизмов денежно-кредитной политики. “Форум является площадкой, на которой представители центральных и национальных банков и академический мир могут обсуждать актуальные вопросы денежно-кредитной политики и их решения. Эти вопросы все более усложняются. Обсуждаются и ожидания от центральных и национальных банков”, - сказал он.
Цель трехдневного форума - дать возможность участникам макроэкономической политики и академическим кругам обсудить актуальные проблемы моделей, используемых в разработке политики, и новые направления развития. Основными спикерами форума являются Морис Обстфельдт, преподаватель университета Беркли, Дуглас Лакстон - международный эксперт, Томас Холуб - член Совета Национального банка Чехии и Ассаф Разин - преподаватель Тель-Авивского университета.
В 22-м Форуме макроэкономического моделирования принимают участие представители Международного валютного фонда, Европейского центрального банка, Национальных и Центральных банков Австрии, Канады, Италии, Латвии, Норвегии, Новой Зеландии, Чехии, Бельгии, Финляндии, Франции, Испании, Венгрии, Польши, Российской Федерации, Чили, Украины, Грузии, Филиппин, а также Ученые и преподаватели ряда авторитетных международных университетов.
Основными темами форума являются стратегия таргетинга инфляции, “нестандартная” денежно-кредитная политика, роль финансовых показателей в реализации денежно-кредитной политики, а также другие актуальные вопросы макро-политизации.
Прямую трансляцию форума можно проследить с помощью следующих ссылок:
На странице ЦБ РА в Facebook:
По каналу ЦБ РА в youtube
Это второй подобный форум в Армении.  В сентябре 2016 года в Учебно-исследовательском центре Дилижана состоялся Форум макроэкономического моделирования на тему “Актуальные проблемы макроэкономики”.