ՄԱԳԱՏԷ-ն հաստատել Է Իրանի կողմից նոր սերնդի ցենտրիֆուգների գործարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) փորձագետները հաստատել են Իրանի կողմից նոր սերնդի ցենտրիֆուգների գործարկման փաստը: Այդ մասին սեպտեմբերի 9-ին հայտնել Է France-Presse (AFP) գործակալությունը՝ վկայակոչելով կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները ստուգման ընթացքում պարզել են, որ անցած կիրակի օրվա դրությամբ Իրանը Նաթանզի միջուկային օբյեկտում «տեղակայել կամ տեղակայում Էր» IR-4 տեսակի 22 ցենտրիֆուգ, IR-5 տեսակի մեկ ցենտրիֆուգ, IR-6 տեսակի 30 ցենտրիֆուգ եւ IR-6s տեսակի երեք ցենտրիֆուգ, նշվում Է կազմակերպության հայտարարության մեջ: ՄԱԳԱՏԷ-ն նաեւ հայտնում Է, թե Իրանն իրեն ծանուցել Է, որ մտադիր Է տեղակայել կասկադ, որը բաղկացած կլինի IR-4 եւ IR-2m տեսակի 164 ցենտրիֆուգներից:
AFP-ն նշում Է, որ նոր սերնդի ցենտրիֆուգների գործարկումը թույլ կտա Իրանին՝ հարստացված ուրանի պաշարներն ավելացնել մինչեւ այն մակարդակ, որը գերազանցում Է աշխարհի տերությունների հետ միջուկային համաձայնագրով` Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրով (ԳՀՀԾ) թույլատրված մակարդակը, որը կնքվել Է 2015 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МАГАТЭ подтвердило запуск Ираном центрифуг нового поколения
Эксперты Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) подтвердили факт ввода в строй Ираном центрифуг нового поколения. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в понедельник агентство France-Presse (AFP) со ссылкой на заявление официального представителя организации.
Эксперты МАГАТЭ в ходе процесса верификации установили, что по состоянию на минувшее воскресенье Иран "установил или устанавливал" на ядерном объекте в Натанзе 22 центрифуги типа IR-4, одну центрифугу типа IR-5, 30 центрифуг типа IR-6 и три центрифуги типа IR-6s, отмечается в заявлении организации. МАГАТЭ также сообщает, что Иран уведомил его о том, что он намерен установить каскад из 164 центрифуг типов IR-4 и IR-2m.
AFP отмечает, что ввод в строй центрифуг нового поколения позволит Ирану увеличить запасы обогащенного урана до уровней, превышающих разрешенные ядерным соглашением с мировыми державами, Совместным всеобъемлющим планом действий (СВПД), заключенным в 2015 году.