ԱԳ փոխնախարարը Մինսկում ներկայացրել է սահմանների արդյունավետ կառավարման Հայաստանի փորձը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի  նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանը սեպտեմբերի 3-4-ը Մինսկում մասնակցել է Բելառուսի Հանրապետության և Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից համատեղ կազմակերպված «Դիմագրավելով ահաբեկչությանը նորարարական մոտեցումներով և նորահայտ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ» խորագիրը կրող բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, համաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով տեղակալ Վլադիմիր Վորոնկովը, ԵԱՀԿ և ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարներ Թոմաս Գրեմինգերը և Սերգեյ Լեբեդևը:
Նախարարի տեղակալ Ապիտոնյանն իր ելույթում անդրադարձել է տեխնոլոգիական առաջընթացին զուգահեռ ի հայտ եկող անվտանգային մարտահրավերներին, ահաբեկիչների կողմից նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման վտանգներին:
ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է պետությունների առաջնային դերը երկակի նշանակություն ունեցող նորարարական վերջին նվաճումների տարածումը վերահսկելու, դրանց` ահաբեկիչների հնարավոր հասանելիությունը կանխելու գործում, ինչն առավել ռիսկային է այն երկրների պարագայում, որտեղ հանրությունը մոբիլիզացվում է ազգային, կրոնական խտրականության խրախուսման պետական քաղաքականությամբ:
Արտակ Ապիտոնյանը ներկայացրել է սահմանների արդյունավետ կառավարման, անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի գործում Հայաստանի ազգային կարողությունների ամրապնդմանը միտված վերջին նախաձեռնությունները` միաժամանակ ընդգծելով ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային ջանքերի համադրման կենսական անհրաժեշտությունը: Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է իր մասնակցությունը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցների, ԱՊՀ, ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ, ԵԽ շրջանակներում ահաբեկչության դեմ պայքարին միտված բազմակողմ համագործակցությանը:

Замминистра ИД в Минске представил опыт Армении в эффективном управлении границами
Заместитель министра иностранных дел Армении Артак Апитонян 3-4 сентября в Минске принял участие в международной конференции высокого уровня «Борьба с терроризмом при помощи инновационных подходов и использования новых и возникающих технологий», организованной Республикой Беларусь и ООН.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, на открытии конференции с приветственными речами выступили президент Беларуси Александр Лукашенко, заместитель генерального секретаря ООН по борьбе с терроризмом Владимир Воронков, генеральные секретари ОБСЕ и СНГ Томас Гремингер и Сергей.
В своем выступлении заместитель министра Апитонян коснулся возникающих параллельно технологическому прогрессу проблем безопасности, а также опасностей использования современных технологий террористами.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул первостепенную роль государств в контроле за распространением последних инновационных достижений, имеющих двойное значение, и предотвращении возможного доступа террористов к ним, что более рискованно в странах, где общественность мобилизуется посредством государственной политики поощрения национальной, религиозной дискриминации.
Артак Апитонян представил последние инициативы, направленные на эффективное управление границами Армении, укрепление национального потенциала Армении в борьбе с нелегальной миграцией, подчеркнув при этом жизненно важную необходимость скоординированных международных усилий по борьбе с терроризмом. Он также отметил, что Армения придает большое значение участию в многостороннем сотрудничестве, направленном на борьбу с терроризмом в рамках специализированных структур ООН, СНГ, ОДКБ, ОБСЕ и СЕ.