Սեփական ուժերի նկատմամբ հավատ, վստահություն ձեռք բերելու ամենակարևոր գործիքը գիտելիքն է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վահան գյուղի միջնակարգ դպրոց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը շնորհավորել է աշակերտներին, մանկավարժներին և ծնողներին Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ ու մասնակցել առաջին դասարանցիների նորամուտին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
«Շատ ուրախ եմ, որ այս հրաշալի օրը նշում եմ մեր հայրենիքի այս հրաշալի անկյունում, այսպիսի հրաշալի միջավայրում: Եվ այսօր այստեղից՝ սահմանապահ Վահան գյուղից, իմ ասելիքն ուղղված կլինի ոչ միայն Վահան գյուղի աշակերտներին, այլև ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետության բոլոր աշակերտներին: Եվ ես ուզում եմ ասել, թե որն է իմ ամենամեծ ցանկությունը Սեպտեմբերի 1-ին, ինչ եմ ես ցանկանում ձեզ բոլորիդ: Ես ցանկանում եմ, որ դուք շատ մեծ վստահություն ձեռք բերեք ինքներդ ձեր ուժերի նկատմամբ, ուզում եմ, որ դուք գիտակցեք, որ սեփական ուժերի նկատմամբ հավատ, վստահություն ձեռք բերելու ամենակարևոր գործիքը գիտելիքն է, որովհետև գիտելիքը մեզ օգնում է ճանաչել մեզ շրջապատող աշխարհը, գիտելիքը մեզ օգնում է ճանաչել ինքներս մեզ,  գիտելիքը մեզ օգնում է ճանաչել և իմանալ մեր ինքնությունը, մեր պատմությունը, իմանալ, թե ով ենք մենք, որտեղից ենք գալիս, ինչ անցյալ ունենք և ինչ ապագա պիտի պլանավորենք մեզ համար, մեր երեխաների համար, մեր հայրենիքի համար:
Ես ուզում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր աշակերտները, բոլոր երեխաները, բոլոր պատանիները լայնացնեն իրենց մտահորիզոնը, մտածեն մեծ մասշտաբով, փոքր խնդիրների և փոքր նպատակների վրա չկենտրոնանան, այլ իրենց առաջ դնեն մեծ նպատակներ: Իրենց առաջ դնեն ոչ թե իրենց փողոցի, իրենց թաղամասի, նույնիսկ իրենց քաղաքի, մարզի կամ հայրենիքի մասշտաբով նպատակներ, այլ իրենք իրենց առաջադրեն այնպիսի նպատակներ, որոնք համապատասխան են աշխարհի մասշտաբներին, աշխարհի մակարդակին, եթե ավելի հեռուն գնանք՝ տիեզերական մասշտաբի նպատակներ: Եվ ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի ու երազի ոչ թե մեքենա ունենալու մասին, ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի և երազի նոր փոխադրամիջոց ստեղծելու մասին: Ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի և երազի ոչ թե փողի մասին, ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի և երազի Նոբելյան մրցանակի մասին:  Ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի ոչ թե ոսկյա զարդեր ունենալու մասին, ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի օլիմպիական խաղերի չեմպիոնի ոսկե մեդալ ունենալու մասին:
Շատ հայտնի ասացվածք կա, որն ասում է՝ «եթե ուզում ես փոխել աշխարհը՝ փոխիր ինքդ քեզ»: Բայց հարց է ծագում՝ իսկ ի՞նչպես փոխել, մեզնից յուրաքանչյուրը ի՞նչպես պետք է և ի՞նչպես կարող է փոխել ինքն իրեն: Եվ այդ հարցի իմ պատասխանը հետևյալն է. եթե ուզում եք փոխել, եթե ուզում ենք փոխել ինքներս մեզ, ապա պարտավոր ենք և պիտի հավատանք աշխարհը փոխելու մեր ընդունակությանը, աշխարհը փոխելու մեր առաքելությանը, աշխարհը փոխելու մեր կամքին: Եվ այսօր՝ Սեպտեմբերի 1-ը, Գիտելիքի օրն ինձ համար առաջին հերթին հենց այդպիսի օր է: Սա մի օր է, որ այ այս մեր փոքրիկներից սկսած մինչև բարձր դասարանի աշակերտները պետք է այս դռներից ներս մտնեն՝ աշխարհը փոխելու իրենց առաքելությանը հավատալով, աշխարհը փոխելու իրենց ընդունակությանը հավատալով,  աշխարհը փոխելու իրենց կամքին հավատալով:
Սեպտեմբերի 1-ը մի օր է, որ սկսում է մեզնից յուրաքանչյուրի ճանապարհը դեպի մեծ ապագա, դեպի աշխարհն ավելի լավը դարձնելու առաքելության իրականացում: Եվ ես այս կապակցությամբ ուզում եմ մեզ բոլորիս, բոլոր ներկաներին, հանրապետության բոլոր աշակերտներին, բոլոր ուսանողներին, բոլոր պատանիներին և երիտասարդներին շնորհավորել Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ, որովհետև այս դպրոցի, ընդհանրապես դպրոցի և ցանկացած կրթական հստատության դռներից ներս մենք պիտի մի բան սովորենք և ինքներս մեզ մի բան սովորեցնենք՝ փոխել աշխարհը, փոխել մեր երկիրը, փոխել մեր գյուղը, փոխել մեր կենցաղը, փոխել նույնիսկ մեր պատմական ճակատագիրը: Եվ սա է մեր առաքելությունը, և մենք պետք է հաղթանակների ճանապարհով քայլենք: Ձեզնից յուրաքանչյուրը պիտի հաղթանակի ճանապարհով քայլի: Ուրեմն Սեպտեմբերի 1-ը ձենզնից յուրաքանչյուրի, մեզնից յուրաքանչյուրի հաղթանակի օրն է, պարզապես դուք պետք է ուղիղ և վստահ քայլեք և վերցնեք ձեր բաժին այդ հաղթանակը: Շնորհավորում եմ բոլորիդ»:
Վարչապետը դպրոցի առաջին դասարանցիներին, որոնց թիվը 15 է, նվիրել է համակարգիչներ: Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Հակոբյանը շրջել են դպրոցով, ծանոթացել առկա պայմաններին և խնդիրներին: Մասնավորապես, ուսումնական հաստատության տնօրենը բարձրացրել է դպրոցը համակարգիչներով և խմելու ջրով ապահովելու խնդիր: Վարչապետը խոստացել է հարցին լուծում տալ առաջիկայում:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը ծաղիկներ են խոնարհել Վահան գյուղի զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին և նրանց հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին:

Вера в собственные силы, важнейший инструмент на пути к успеху - знания: Пашинян
По случаю Дня знаний и образования премьер-министр Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян посетили среднюю школу приграничного села Ваан Гегаркуникской области.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра, Пашинян поздравил учеников, учителей и родителей с Днем знаний и образования и принял участие в торжественном мероприятии, посвященном первоклассникам.
Я очень рад отметить этот замечательный день в этом замечательном уголке нашей родины, в такой замечательной среде. И сегодня отсюда, из приграничного села Ваан, мои слова будут адресованы не только учащимся села Ваан, но и всем ученикам Республики Армения. И я хочу сказать, что я больше всего желаю 1 сентября, что я хочу пожелать всем вам. Я хочу, чтобы вы были уверены в своих силах, хочу, чтобы вы осознавали, что самый важный инструмент веры в свои силы - это знание, потому что знание помогает нам познать мир вокруг нас, знание помогает нам познать самих себя, знание помогает нам узнать и познать нашу идентичность, нашу историю, узнать, кто мы, откуда мы идем, какое у нас было прошлое и какое будущее нам нужно планировать для себя, наших детей, нашей родины.
Я хочу, чтобы все ученики, все дети, все подростки Республики Армения расширили свой кругозор, мыслили в широких масштабах, не сосредотачивались на мелких проблемах и маленьких целях, а ставили перед собой большие цели, ставили перед собой цели не в масштабе своей улицы, района или даже своего города, региона или родины, а ставили себе цели, которые имеют мировые масштабы, мировой уровень, и если пойти еще дальше - то к целям космического масштаба. И я хочу, чтобы каждый из вас думал и мечтал не о том, чтобы иметь автомобиль, я хочу, чтобы каждый из вас думал и мечтал о создании новых транспортных средств. Я хочу, чтобы каждый из вас думал и мечтал не о деньгах, я хочу, чтобы каждый из вас думал и мечтал о Нобелевской премии. Я хочу, чтобы каждый из вас думал не о том, чтобы иметь золотые украшения, я хочу, чтобы каждый из вас думал о том, чтобы завоевать золотую медаль на Олимпийских играх.
Существует известная поговорка: “Если хотите изменить мир, измените себя”. Однако возникает вопрос: как измениться, как каждый из нас должен и может изменить себя? И мой ответ на этот вопрос таков: если вы хотите изменить, если хотите изменить себя, то обязаны и должны поверить в свою способность изменить мир, в свою миссию изменить мир, в свою волю изменить мир. И сегодня, 1 сентября, День знаний - именно такой для меня день. Это день, когда все - от этих детей до старшеклассников, должны войти в эти двери, веря в свою миссию изменить мир, веря в свою способность изменить мир, веря в свою волю изменить мир.
1 сентября - это день, с которого начинается путь каждого из нас к великому будущему, к реализации миссии, призванной сделать мир еще лучше. И в связи с этим я хотел бы поздравить всех нас, всех присутствующих, всех учеников республики, всех студентов, всех подростков и представителей молодежи с Днем знаний, потому что в этой школе, в любой школе вообще и любом учебном заведении мы должны научиться и научить самих себя одному - изменять мир, изменять нашу страну, изменять нашу деревню, изменять нашу жизнь, даже изменять нашу историческую судьбу. И это наша миссия, и мы должны идти по пути побед. Каждый из вас должен идти по пути побед. И, следовательно, 1 сентября - день победы для каждого из вас, для каждого из нас, просто вы должны идти прямо и уверенно и принять свою часть этой победы. Поздравляю вас всех”.
Премьер-министр подарил компьютеры первоклассникам школы. В этом году было 15 первоклассников. Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян прошлись по школе, ознакомились с условиями и проблемами учебного заведения. В частности, директор школы поднял вопрос об обеспечении учебного заведения компьютерами и питьевой водой. Премьер-министр пообещал решить вопрос в ближайшее время.
Затем Никол Пашинян и Анна Акопян возложили цветы к могилам погибших в ходе Карабахской освободительной войне жителей села Ваан и к мемориалу.