Թրամփի վարչակազմը ցանկանում Էր տարեկան 600 մլն դոլար առաջարկել Գրենլանդիայի համար. WP
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները դիտարկում Էին Դանիայի կառավարությանը տարեկան 600 միլիոն դոլարի չափով վճարում առաջարկելու հնարավորությունը՝ Գրենլանդիայի Ինքնավարության անժամկետ տիրակալության հանձնելու դիմաց: Օգոստոսի 21-ին այդ մասին հայտնել Է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հրատարակության զրուցակիցները, որոնք ծանոթ են կղզու գնման շուրջը բանակցությունների ընթացքին, չեն ճշտել, թե ինչ ժամանակի ընթացքում Էին պլանավորված վճարումները: Գումարը սահմանվել Էր՝ ելնելով ինքնավարությունը պահելու համար Կոպենհագենի տարեկան ծախսերից: 2017 թվականին Դանիայի ֆինանսների նախարարության ղեկավար Քրիստան Ենսենը (պաշտոնավարել Է 2016 թվականից մնչեւ 2019 թվականի հունիսը) ծախսերի այդ հոդվածը գնահատել Է տարեկան 4,3 միլիարդ կրոն, ինչը մոտավորապես համապատասխանում Է թերթի աղբյուրների հրապարակած թվին:
Դանիային գործարքի ստորագրմանը խթանելու համար ամերիկացի պաշտոնյաները քննարկել են միանվագ լրացուցիչ խոշոր վճարում սկանդինավյան թագավորության գանձարան: Գործարքի այդ մասի գումարը չի ճշտվում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WP: администрация Трампа хотела предложить за Гренландию $600 млн в год
Чиновники в администрации президента США Дональда Трампа обсуждали возможность предложить правительству Дании выплаты в размере $600 млн в год за передачу автономии Гренландия в бессрочное владение. Об этом в среду со ссылкой на источники сообщает газета The Washington Post, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Собеседники издания, знакомые с ходом переговоров по покупке острова, не уточнили, в течение какого времени планировались выплаты. Сумма была определена исходя из ежегодных трат Копенгагена на содержание автономии. В 2017 году глава минфина Дании Кристиан Енсен (в должности с 2016 по июнь 2019 годы) оценивал эту статью расходов в 4,3 млрд крон в год, что примерно соответствует оглашенной источниками газеты цифре.
Чтобы стимулировать Данию к подписании сделки, американские чиновники рассматривали опцию дополнительной крупной единовременной выплаты в казну скандинавского королевства. Сумма этой части сделки не уточняется.