Իլոն Մասքի ավտոմեքենան առաջին պտույտն Է կատարել Արեգակի շուրջը. Space.com
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Space X ընկերության հիմնադիր Իլոն Մասքի անձնական հավաքածուից Tesla Roadster ավտոմեքենան՝ ղեկին սկաֆանդր հագած Starman մանիկենը, որը տիեզերք Էր դուրս բերվել 2018 թվականի փետրվարին, առաջին պտույտն Է կատարել Արեգակի շուրջը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է Space.com պորտալը, հաշվարկների համաձայն, մեքենան, որի ղեկի առջեւ մանեկեն Է, Արեգակի շուրջը լրիվ պտույտը կատարում Է 557 օրվա ընթացքում: Այն արդեն հաղթահարել Է 1,2 մլրդ կիլոմետր տարածություն: Մեկնարկի ժամանակ մեքենայի սրահում հնչել Է Դեւիդ Բոուիի Life on Mars երգի ձայնագրությունը: Եթե Tesla-ի ուժակուտակիչը դեռ աշխատում Է, ապա այդ ձայնագրությունը կրկնվել Է ավելի քան 150 հազար անգամ:
Վկայակոչելով ուղեծրի՝ անցյալ տարի անցկացված հաշվարկները՝ Space.com-ը նշել Է, որ ղեկի առջեւ նստած մանեկենով ավտոմեքենան դեռ շատ պտույտներ կկատարի Արեգակի շուրջը, սակայն ի վերջո՝ մոտավորապես 1 մլն տարի անց, կմտնի կա՛մ Վեներայի, կա՛մ Երկրի մթնոլորտ եւ կդադարի գոյություն ունենալ: Շանսերը, որ նա Երկիր կվերադառնա, կազմում են 6 տոկոս, իսկ Վեներայի մթնոլորտ մտնելու հավանականությունը գնահատվում Է 2,5 տոկոս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: отправленный в космос автомобиль Илона Маска сделал первый оборот вокруг Солнца
Автомобиль Tesla Roadster из личной коллекции основателя компании Space X Илона Маска с одетым в скафандр манекеном Starman за рулем, выведенный в космос в феврале 2018 года, совершил первый оборот вокруг Солнца, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщил во портал Space.com, согласно расчетам, полый оборот вокруг Солнца машина с манекеном за рулем совершает за 557 суток. Она уже преодолела расстояние в 1,2 млрд км. При старте в салоне машины звучала запись песни Дэвида Боуи Life on Mars. Если аккумулятор Tesla еще функционирует, то эта запись к настоящему моменту уже была повторена более 150 тыс. раз.
Ссылаясь на проведенные в прошлом году расчеты орбиты, Space.com отметил, что машина с манекеном за рулем совершит еще много оборотов вокруг Солнца, однако в конце концов - примерно через миллион лет - войдет в атмосферу либо Венеры, либо Земли и прекратит существование. Шансы на то, что она вернется на Землю, составляют 6%, а вероятность входа в атмосферу Венеры оценивается в 2,5%.