Քիանու Ռիվզը եւ Քերի-Էնն Մոսը կնկարահանվեն «Մատրիցա» ֆիլմի չորրորդ մասում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի դերասաններ Քիանու Ռիվզը եւ Քերի-Էնն Մոսը գլխավոր դերերը կկատարեն «Մատրիցա» գիտաֆանտաստիկ կինոսագայի չորրորդ մասում: Այդ մասին օգոստոսի 20-ին հայտնել Է «Ուորեն Բրազերս» ստուդիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Թոբի Էմերիխը, որի խոսքը մեջբերում Է Variety հանդեսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ որպես կինոսագայի նոր մասի ռեժիսոր հանդես կգա Լանա (սեռը փոխելուց առաջ՝ Լարի) Վաչովսկին: Նա նաեւ մասնակցել Է ֆիլմաշարի շարունակման համար սցենար գրելուն, նրա հետ միասին դրա վրա աշխատել են սցենարիստներ Ալեքսանդր Հեմոնը եւ Դեւիդ Միտչելը: «Մենք անսահման ուրախ ենք, որ կվերադարձնենք «Մատրիցան» Լանայի հետ միասին,-հանդեսը մեջբերում Է Էմերիխի խոսքը: Հանդեսի տվյալներով՝ նոր ֆիլմի նկարահանումները կմեկնարկեն հաջորդ տարվա սկզբին:
Ռեժիսորներ Էնդի եւ Լարի Վաչովսկիների «Մատրիցա» գիտաֆանտաստիկ եռերգության առաջին մասը վարձույթ Է դուրս եկել 1999 թվականին: Ժապավենն արժանացել Է չորս «Օսկար» մրցանակի: Հետագայում ֆիլմի սյուժետային գիծը շարունակվել Է «Մատրիցա: Վերաբեռնում» եւ Մատրիցա: Հեղափոխություն» նոր մասերով: Երկու ֆիլմերն Էլ թողարկվել են 2003 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Киану Ривз и Керри-Энн Мосс снимутся в четвертой части фильма "Матрица"
Американские актеры Киану Ривз и Кэрри-Энн Мосс исполнят главные роли в четвертой части научно-фантастической киносаги "Матрица". Как передает Арменпресс, об этом сообщил во вторник председатель совета директоров студии "Уорнер Бразерс" (Warner Bros.) Тоби Эммерих, его слова приводит журнал Variety.
По его словам, режиссером новой части киносаги выступит Лана (до смены пола - Ларри) Вачовски. Она также приняла участие в написании сценария для продолжения серии фильмов, вместе с ней над ним работали сценаристы Александр Хемон и Дэвид Митчелл.
"Нашей радости от того, что мы вернем "Матрицу" вместе с Ланой, нет предела, - приводит журнал слова Эммериха. По данным журнала, съемки нового фильма стартуют в начале следующего года.
Первая часть научно-фантастической трилогии режиссеров Энди и Ларри Вачовски "Матрица" вышла в прокат в 1999 году. Лента была удостоена четырех премий "Оскар". Впоследствии сюжетная линия фильма была продолжена в новых частях: "Матрица. Перезагрузка" и "Матрица. Революция". Оба фильма увидели свет в 2003 году.