Մահացել Է Հոլանդիայի արքայադուստր Քրիստինան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 16-ի առավոտյան կյանքի 72-րդ տարում կյանքից հեռացել Է Հոլանդիայի արքայադուստր Քրիստինան: Այդ մասին, ինչպհես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Նիդեռլանդների կառավարության տեղեկատվական ծառայությունը: Քրիստինան ծնվել Է 1947 թվականի փետրվարի 18-ին: Մարեյկե անունն ստացած արքայադուստրը արքայադուստր Յուլիանայի եւ արքայազն Բեռնարդի չորրորդ եւ ամենակրտսեր դուստրն Էր: Ավելի վաղ նա նոր անուն Է ընտրել իրեն՝ Քրիստինա:
Նա Նիդեռլանդների գործող թագավոր Վիլեմ-Ալեքսանդերի հորաքույրն Էր եւ Բեատրիքս նախկին թագուհու քույրը: «Մենք վշտացած ենք մեր թանկագին քրոջ ու հորաքրոջ մահվան կապակցությամբ, նշվում Է հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել Է թագավորական ընտանիքի անունից:-Քրիստինան հիանալի մարդ Էր եւ շատ բարի սիրտ ուներ: Իր երաժշտական տաղանդով նրան հաջողվել Է հուզել բազմաթիվ մարդկանց հոգիները: Մենք բազմաթիվ հիանալի հիշողություններ ենք պահպանել նրա մասին»: Արքայադուստրը հոլանդական թագավորական ընտանիքի՝ լայն հանրությանն առավել հայտնի անդամներից մեկն Էր, քանի որ տակավին երիտասարդ հասակում հրաժարվեց գահի եւ հասարակայնության ուշադրության կենիտրոնում ապրելու հավակնություններից: Նա ապրել Է ԱՄՆ-ում եւ Իտալիայում, 1975 թվականին ամուսնացել Է եւ երեք երեխա Է ունեցել: 1996 թվականին ամուսնալուծվել Է: Արքայադստերը հրաժեշտի փակ արարողությունը տեղի կունենա Նորդեյնդե պալատում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умерла голландская принцесса Кристина
Голландская принцесса Кристина ушла из жизни в пятницу утром на 72-м году жизни. Об этом сообщила Информационная служба правительства Нидерландов.
По ее данным, принцесса умерла в своих покоях во дворце Нордейнде в Гааге. На протяжении последних лет она страдала от рака костей, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Кристина родилась 18 февраля 1947 года. Названная принцессой Марейке, она была четвертой и самой младшей дочерью принцессы Юлианы и принца Бернарда. Позднее она изменила свое имя на Кристину. Она приходилась тетей действующему королю Нидерландов Виллему-Александеру и сестрой бывшей королеве Беатрикс.
"Мы опечалены кончиной нашей дорогой сестры и тети, - отмечается в сообщении, распространенном от имени королевской семьи. - Кристина была прекрасным человеком с очень добрым сердцем. Своим музыкальным талантом ей удалось затронуть души многих людей. У нас сохранилось множество прекрасных воспоминаний о ней".
Принцесса являлась одним из наименее известных широкой публике членов голландской королевской семьи, поскольку еще в молодости отказалась от притязаний на трон и жизни в центре внимания общественности. Она жила в США и Италии, в 1975 году вышла замуж и родила троих детей. В 1996 году развелась.