Խաչիկ և Արենի գյուղերի սահմանին վիճակը համեմատաբար հանգիստ է. ՊՆ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը ՀՀ ԶՈւ կողմից վերահսկելի է և համեմատաբար հանգիստ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
«Սահմանին լարվածությունը մեծ չէ, համեմատաբար հանգիստ է վիճակը: Ես երեկ եղել եմ Վայոց Ձոր մարզի Խաչիկ և Արենի գյուղերում, որտեղ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ էր, կրակոցներ գրեթե չկային: Զանգակատուն բնակավայրից մի փոքր այն կողմ գտնվող մարտական դիրքերում կային կրակոցներ, բայց դրանք նույնպես քիչ էին: Ելփին գյուղի ուղղությամբ կրակոցներն էլ հիմնականում կապված են սահմանին տարվող ինժեներական աշխատանքների հետ»,- ասաց Բալայանը և հավելեց, որ կրակոցները որևէ կերպ չեն ազդում օպերատիվ իրավիճակի վրա:
Փոխնախարարը շեշտեց, որ վերջին 2 շաբաթում ընդամենը 2-3 օր է եղել, որ սովորականից ավելի շատ են կրակոցներ եղել հակառակորդի կողմից:
Նրա խոսքով՝ հակառակորդի կողմից իրականացվող ցանկացած աշխատանք, որը կարող է վնաս հասցնել ՀՀ ԶՈՒ-երի մարտական պատրաստությանն ու դիրքային առավելությանը, անմիջապես կանխվում է:

Ситуация на границе у сел Хачик и Арени относительно спокойная: заместитель министра обороны
Ситуация на армяно-азербайджанской границе контролируема ВС Армении и относительно спокойна. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал замминистра обороны Армении Габриел Балаян.
“Напряженность на границе невелика, ситуация относительно спокойная. Вчера я побывал в селах Хачик и Арени Вайоц Дзорской области, где ситуация была относительно спокойной, выстрелов почти не было. На боевых позициях, расположенных невдалеке от населенного пункта Зангакатун, были выстрелы, но их также было мало. Выстрелы в направлении села Елпин в основном связаны с инженерными работами на границе”, - сказал Балаян и добавил, что выстрелы никак не влияют на оперативную ситуацию.
По словам замминистра, за последние две недели было всего 2 - 3 дня, когда противник стрелял активнее, чем обычно. По его словам, любая деятельность со стороны противника, которая может нанести ущерб боевой подготовке и позиционному преимуществу ВС Армении, немедленно предотвращается.