Աշխարհի առաջատար ներդրումային բանկերը մտադիր են կրճատել գրեթե 30 հազար աշխատակիցների. FT
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլորակի խոշորագույն ներդրումային բանկերը պլանավորում են կրճատել շուրջ 30 հազար աշխատակիցների՝ գործարքների կրճատվող ծավալների, տոկոսադրույքների անկման եւ ավտոմատացման արագորեն աճող տեմպերի հետեւանքով: Օգոստոսի 12-ին այս մասին հայտնել Է Financial Times (FT) թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վերակառուցման շրջանակներում կրճատման մասին ընթացիկ տարվա ապրիլից, ամենց առաջ Եվրոպայում, հայտարարել են Մեծ Բրիտանիայի HSBC եւ Barclays բանկերը, Ֆրանսիայի Societe Generale-ը, Գերմանիայի Deutsche Bank-ը եւ ԱՄՆ-ի Citigroup ֆինանսական կոնգլոմերատը: «Ակնհայտ Է, որ բանկային-ներդրումային ծառայություններից եկամուտների հեռանկարներն ավելի ու ավելի են բարդանում,- մեջբերում Է հրատարակությունը Berenberg բանկի վերլուծաբան Էնդրյու Լոուի խոսքը:
2018 թվականին աշխարհի տասն առաջատար բանկերի ընդհանուր շահույթը հաստատագրված եկամուտներից, արժույթի եւ սակարանային ապրանքների առեւտրից, Coalition վերլուծական ընկերության տվյալներով՝ նվազել Է մինչեւ 2006 թվականի մակարդակ: Ներդրումային բանկերի հանդեպ «ծառանում Է եկամուտների պրոֆիլում կառուցվածքային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշությունը», արձանագրում Է Keefe, Bruyette & Woods ֆիրմայի վերլուծաբան Էդ ֆյորթը:
Անցյալ ամսին ամենախոշոր կրճատումների մասին հայտարարել Է Գերմանիայի Deutsche Bank ֆինանսական ինստիտուտը, որը մտադիր Է կրճատել 18 հազար աշխատակիցների: Պլանավորված բարեփոխումները նախատեսված են մինչեւ 2022 թվականի վերջը: Դրանք Deutsche Bank-ի վրա կնստեն մոտավորապես 7,4 միլիարդ եվրո: Deutsche Bank-ը, որը կարեւորագույն անդրազգային բանկերից մեկն Է, ներկայացուցչություններ ունի ավելի քան 70 երկրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

FT: ведущие инвестиционные банки мира намерены сократить почти 30 тыс. сотрудников
Крупнейшие инвестиционные банки планеты планируют сократить около 30 тыс. сотрудников вследствие сократившихся объемов сделок, падения процентных ставок и быстро набирающей темпы автоматизации. Об этом сообщила в понедельник газета Financial Times.
О сокращениях в рамках реорганизации, прежде всего в Европе, объявили с апреля текущего года британские банки HSBCи Barclays, французский Societe Generale, германский Deutsche Bank и американский финансовый конгломерат Citigroup. "Очевидно, что перспективы доходов от инвестиционно-банковских услуг становятся все сложнее, - приводит издание слова аналитика банка Berenberg Эндрю Лоу, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В 2018 году общие прибыли десятка ведущих мировых банков от фиксированных доходов, торговли валютой и биржевыми товарами, по данным аналитической компании Coalition, снизились до уровня 2006 года. Инвестиционные банки "сталкиваются с необходимостью структурных изменений в профиле доходов", констатирует аналитик фирмы Keefe, Bruyette & Woods Эд Ферт.
О самых крупных сокращениях объявил в минувшем месяце германский финансовый институт Deutsche Bank, который намерен сократить около 18 тыс. сотрудников. Запланированные преобразования рассчитаны до конца 2022 года. Они обойдутся Deutsche Bank примерно в €7,4 млрд. Deutsche Bank, один из важнейших транснациональных банков, имеет представительства более чем в 70 странах.