Համեղ խորոված, երգ ու պար, հյուրեր արտերկրից. Ախթալայում օգոստոսի 18-ին կանցկացվի Խորովածի փառատոն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորովածի սիրահարները ևս մեկ անգամ կհավաքվեն Ախթալայում. օգոստոսի 18-ին կանցկացվի արդեն ավանդույթ դարձած Խորովածի փառատոնը: Ծրագիրն իրականացնող «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ փառատոնը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ինչպես Հայաստանում այնպես էլ Հայաստանից դուրս:
«Ռուսաստանից, Բելառուսից, Վրաստանից մասնակցություն ենք ունենալու: Արդեն տեղեկացրել են, որ տուր փաթեթներ են վաճառել դեպի Հայաստան հենց Խորովածի փառատոնին ներկա գտնվելու համար: Այդ արձագանքը, հետաքրքրվածությունը ոգևորում է մեզ, և պատահական չէ, որ արդեն 11-րդ անգամ ենք անցկացնում»,-ասաց Սեդրակ Մամուլյանը:
Ավանդույթի համաձայն փառատոնին առանձին տաղավարներով ներկայացվելու է խորովածի մշակույթը, անցկացվելու է մրցույթ: Պրոֆեսիոնալ ժյուրի ընտրելու է հաղթողներին «Լավագույն համ», «Լավագույն տեսք», «Լավագույն մտահաղացում» անվանակարգերում, ինչպես նաև լինելու է «Գրան պրի» մրցանակ:
«Փառատոնն իր դերակատարությունն է ունեցել տարածաշրջանում զբոսաշրջիկների թվի ավելացման հարցում, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման գործում: Եթե նայենք 10 տարի առաջ Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքի ենթակառուցվածքներն ու հիմա, ապա զգալի տարբերություն է նկատվում: Այսօր տեղի համայնքները, Ախթալայի քաղաքապետարանը լուրջ շահագրգռված են, որ ամեն տարի անցկացվի Խորովածի փառատոնը»,-ասաց Սեդրակ Մամուլյանը:

YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The highly-anticipated traditional 11th Akhtala Barbeque Festival will take place August 18th, gathering tourists, chefs and food enthusiasts in the small town in Armenia’s Lori Province.
According to renowned chef Sedrak Mamulyan, who is organizing the festival through his Development and Preservation of Armenian Culinary Traditions NGO, the event is of great interest for both locals and foreigners.
The idea is simple, cooks and chefs compete to find out who can make the best barbeque, or as Armenians call it – Khorovats, one of the most popular dishes of the Armenian cuisine.
“We will have participation from Russia, Belarus and Georgia. They’ve already informed that tour packages have been sold especially for the participation in the barbeque festival. This reaction and interest inspires us, and it’s no coincidence that we are organizing this event already for the 11th time,” Mamulyan told ARMENPRESS.
The khorovats culture will be presented by participants during the event, and a competition will be held. A panel of judges will select winners for the categories “Best Taste”, “Best Presentation”, “Best Idea”, and a Grand Prix will also be awarded.
Mamulyan especially highlighted the festival’s significance in terms of boosting tourism in the region. He says it has developed the local infrastructures.
“If we look at the infrastructures of the town of Akhtala of Lori Province 10 years ago and now, we will see a significant difference. Today, the local communities and the Akhtala City Hall are seriously interested in the festival being organized every year,” he said.